Strona główna BizTech Wyłoniono finalistów programu GovTech Polska. Pozostają jednak anonimowi

Wyłoniono finalistów programu GovTech Polska. Pozostają jednak anonimowi

0
GovTech Polska

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy ogłoszono pięć nowych konkursów w ramach programu GovTech Polska. Właśnie wyłoniono pierwszych finalistów.

We wrześniu pisałem, jakich startupów szuka GovTech Polska. Teraz przyszedł czas napisać, kto trafił do grona szczęśliwców. Jednak, jak myślicie, że ode mnie się tego dowiecie, to muszę Was mocno rozczarować. GovTech chce, by uczestnicy konkursów pozostali anonimowi, aż do momentu wyłonienia laureatów. Co więcej, to była taka abrakadabra, że podobno nawet komisje po stronie zamawiających nie wiedziały, jakiej firmy projekt oceniały, dzięki czemu wszyscy mieli równe szanse. Dzięki temu oceniane były rzeczywiście pomysły, a nie startupy. Przynajmniej w teorii.

Teraz przed wyłonionymi finalistami etap prototypowania rozwiązań, czyli przygotowanie demo. Po nim zostaną wyłonieni laureaci, czyli wykonawcy, którzy będą mieć możliwość wdrożenia oferowanego rozwiązania. Jest to bowiem – obok kontraktów, których łączna wartość wynosi ponad 6 milionów złotych – główna nagroda w konkursach GovTech Polska.

Jak twierdzi Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska, powstał on między innymi po to, by łączyć sektor publiczny z najlepszymi pomysłami obywateli i przedsiębiorców. Według niej, program spełnia swoją rolę. „Zamawiający, czyli instytucje państwowe oraz spółki Skarbu Państwa mogły wybierać najlepsze rozwiązania z większej puli zgłoszeń, niż to zwykle ma miejsce w tradycyjnym postępowaniu przetargowym. A innowacyjne firmy – małe i średnie, które do tej pory nie miały wielu okazji do współpracy z administracją publiczną,przedstawiły swoje pomysły na rozwiązanie wyzwań, z którymi mierzy się sektor publiczny”. Oby finaliści nie podzielili losu Just Drive, bo jeden z konkursów dotyczył PKN Orlen, a jak wiemy – historia lubi się powtarzać.

A skoro o Orlenie mowa, to wyłonił on 5 finalistów, którzy będą pracować nad prototypem systemu identyfikacji tankowanych pojazdów dla użytkowników aplikacji mFlota, a uczestnicy wybrani przez PKP Informatyka przygotują demo oprogramowania umożliwiającego prognozowanie popytu i optymalizującego cenę za przejazd pociągiem.

Przed przejściem do prototypowania rozwiązań zostanie zorganizowana seria spotkań informacyjnych, na których Zamawiający doprecyzują swoje potrzeby i oczekiwania względem poszukiwanych rozwiązań. Dla uczestników konkursów będzie to z kolei okazja, aby zadać szczegółowe pytania i przygotować się do stworzenia demo rozwiązania. Chętnie zobaczę efekty, o ile GovTech równie chętnie będzie o nich informował.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Exit mobile version