Deep Fake to technologia, o której jest ostatnio coraz głośniej. W skrócie, jest to technika obróbki obrazu, polagająca na nałożeniu twarzy konkretnej osoby na dowolną postać przy użyciu sztucznej inteligencji. W praktyce oznacza to, że możemy zobaczyć, jak pewne osoby mówią reczy, których nigdy by nie powiedziały.
Aby pokazać jak działa Deep Fake, Bank BNP Paribas zaangażował do współpracy Aretę Szpurę, która na swoim instagramie zaczęła zachwalać nadmierny konsumpcjonizm, używanie plastikowych słomek czy brak segrgacji odpadów. Wszystkim widzom wydało się to o tyle dziwne, że Areta Szpura przez niektórych uznawana jest wręcz za „twarz polskiej ekologii”. Niedawno wydała książkę pt. „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety”, a wcześniej zainicjowała akcję „Tu pijesz bez słomki”.
Dopiero następnego dnia po jej insta stories, okazało się, że bohaterką nagrań była tak naprawdę koleżanka Arety, która dzięki technologii Deep Fake mogła przez jeden dzień przejąć jej profil.
Jak słusznie zauważa instagramerka, Internet wydaje nam się pozornie wolnym medium, ale niestety musimy nauczyć się kwestionować to, co tam widzimy. W dzisiejszych czasach nie tylko są to wyreżyserowane zdjęcia z odpowiednim filtrem na instagramie, ale i nowoczesne technologie, z których zagrożeń ja sama nie zdawałam sobie sprawy. Mam nadzieję, że dzięki tej akcji alarmowa lampka zapali się nam częściej w głowie i będziemy ostrożniejsi w naszych zachowaniach.
Promocja cyber ubezpieczenia
Akcja z Aretą ma podwójne dno. Z jednej strony bank chciał zwrócić uwagę na bezpieczeństwo w sieci, a z drugiej strony promocję „Karty Otwartej na eŚwiat, którą BNP Paribas przygotował z myślą o osobach „żyjących” w internecie. Klient wraz z kartą otrzymuje dedykowany pakiet, który zawiera atrakcyjne cyber ubezpieczenie, dzięki któremu może otrzymać bezpośrednio rekompensatę, jeśli zakupione przez Internet towary są wadliwe lub ich nie utrzymał. Co ważne, dzięki ubezpieczeniu klient może bezpłatnie odzyskać utracone z dysku lub kart pamięci.