Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała o podpisaniu umowy na budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych na kolejnych 28 Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) typu I. Nowe stacje powstaną m.in. przy autostradach A1, A2 i A4 oraz przy drogach ekspresowych S3, S7 i S8. Uruchomienie stacji ładowania planowane jest na drugą połowę 2022 roku.
Elektryków w Polsce przybywa. Może nie w takim tempie, jakby życzyli sobie tego producenci samochodów elektrycznych czy stacji ładowania, jednak statystyki mówią w wszystko. Z roku na rok aut elektrycznych jest coraz więcej na naszych drogach. Tym bardziej cieszy fakt, że o infrastrukturę ładowania pojazdów dba także Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, za której sprawą powstanie 28 nowych stacji ładowania przy popularnych MOP-ach znajdujących się przy autostradach i ekspresówkach. Dzięki temu podróż z Zakopca na Hel elektrykiem może nie być już wyzwaniem, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu.
Gdzie dokładnie powstaną nowe stacje ładowania samochodów elektrycznych przy autostradach i drogach ekspresowych?
Wiem, że to zapytanie będzie za kilka lat jednym z częściej wyszukiwanych w Google. Ba, jestem nawet tego pewien, no chyba, że powstanie nowych stacji tyle, że podobnie jak dzisiaj nie trzeba martwić się o stację paliw po drodze, tak samo nie będzie trzeba obawiać się o stacje ładowania. Oby. W każdym razie póki co, poniżej lista 28 nowych stacji, które do końca przyszłego roku mają powstać przy autostradach i ekspresówkach:
- MOP Skoszewy Wschód (A1)
- MOP Skoszewy Zachód (A1)
- MOP Knurów Wschód (A1)
- MOP Knurów Zachód (A1)
- MOP Sobótka (A2)
- MOP Cichmiana (A2)
- MOP Mokrzyska (A4)
- MOP Bagno (A4)
- MOP Bratkowice (A4)
- MOP Dąbry (A4)
- MOP Kaszyce (A4)
- MOP Zamiechów (A4)
- MOP Marwice Wschód (S3)
- MOP Marwice Zachód (S3)
- MOP Grabin Wschód (S7)
- MOP Grabin Zachód (S7)
- MOP Występa Zachód (S7)
- MOP Ostrożne (S8)
- MOP Podłęże (A4)
- MOP Zakrzów (A4)
- MOP Jawornik (A4)
- MOP Jastrząbka (A4)
- MOP Młyniska (A4)
- MOP Budy (A4)
- MOP Kunowo Wschód (S3)
- MOP Kunowo Zachód (S3)
- MOP Lutek (S7)
- MOP Majdany Wielkie (S7)
Pierwszych 18 stacji postawi konsorcjum firm Ekoen i Ekonergetyka, a pozostałe 10 Greenway Polska. Co to oznacza dla kierowców? Generalnie niewiele, bo i przy autostradach swoje stacje mają różne koncerny paliwowe. No może poza jednym dość istotnym elementem. Będzie trzeba posiadać kilka aplikacji mobilnych, za pomocą których dokonacie płatności. No chyba, że z czasem wszyscy operatorzy stacji ładowania samochodów elektrycznych pójdą po rozum do głowy i dogadają się z Elocity, które da im jedną wspólną apkę wraz z systemem do zarządzania tymi stacjami.
Przybywa stacji ładowania samochodów elektrycznych na drogach krajowych
GDDKiA chwali się, że stacji ładowania samochodów elektrycznych przy autostradach i ekspresówkach przybywa. Co prawda liczby te nie porażają, bo jeśli w drugiej połowie zeszłego roku powstały jedynie 4 punkty ładowania przy A4 i jeden przy S8 (MOP Jonas Południe – kierunek Warszawa), to trochę ciężko o jakiś wielki zachwyt czy aplauz, no ale dobrze, że w ogóle coś się dzieje. Obecnie przy MOP-ach funkcjonuje już 20 stacji ładowania samochodów elektrycznych, a do końca roku ma zostać oddanych przy dobrych wiatrach kolejnych 21. Dopóki nie będzie kolejek pod nimi powiedzmy, że to wystarczy…