Stacje pogodowe Netatmo dostarczą dane dla IMiGW

Netatmo nawiązało współpracę z ogranizacją EUMETNET, w ramach której, stacje pogodowe francuskiego producenta smart home będą zasilały danymi podogowymi 31 narodowych instytutów meteorologicznych, w tym także polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Netatmo twierdzi, że każdego dnia tysiące ich Inteligentnych Stacji Pogodowych zbierają dokładne dane na temat temperatury, wilgotności, opadów i wiatru. Urządzenie tworzą jedną z największych sieci czujników pogodowych. Posiadając tak dużą bazę danych, wypadałoby coś z nimi robić, a przynajmniej z kimś się podzielić.

I z takiego założenia wyszło Netatmo, które nawiązało współpracę EUMETNET – europejską wspólnotą zrzeszającą 31 narodowych instytutów meteorologicznych, w tym polski IMiGW. Organizacja ma na celu rozwój współpracy państw członkowskich w zakresie ustalania wspólnych standardów w wymianie danych i prognoz meteorologicznych czy kontroli ich jakości.

W ramach programu „Pogoda z Netatmo”, francuski producent rozwiązań smart home wspiera meteorologów i instytuty meteorologiczne w prognozowaniu pogody i prowadzeniu badań. Między innymi poprzez udostępnianie lokalnych pomiarów pogodowych, które są dostępne dla członków EUMETNETu.

Netatmo

Korzyści z lokalnych pomiarów Netatmo

Dlaczego omawiana współpraca zasługuje na uwagę? Otóż lokalne pomiary rejestrowane przez stacje Netatmo pomagają na przykład doprecyzować szczegóły zmian meteorologicznych, które są wykrywane przez rozmieszczone w różnych krajach satelity i radary pogodowe. Stąd pomysł na zasilanie prognoz dodatkowym źródłem danych meteo.

Ponadto odczyty i historia danych pogodowych przydatne są w wielu branżach, takich jak m.in. ubezpieczenia, nieruchomości, budownictwo, energetyka czy lotnictwo. W Szwajcarii zajmująca się nieruchomościami grupa Wuest Partner wykorzystuje odczyty z urządzeń Netatmo do tworzenia szczegółowych map termicznych miast, w których pracuje. Fajnie to tłumaczy Clemens Richter, partner w grupie Wuest – „Miasta są coraz bardziej narażone na ekstremalne upały. Odczyty urządzeń Netatmo pozwalają nam zrozumieć, jak rozkłada się temperatura w różnych obszarach środowiska miejskiego. Informacje te pomagają tworzyć analizy w zakresie architektury, zdrowia publicznego i planowania miejskiego”.

Co ważne, to użytkownicy Netatmo decydują o tym, czy chcą udostępniać dane dotyczące aktualnych warunków atmosferycznych, a wszystkie przekazane informacje są anonimizowane. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o zagrożenie prywatności, na którą coraz więcej osób zwraca uwagę.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to