AIoT – sztuczna inteligencja zwiększa efektywność rozwiązań IoT

Najnowsze badanie SAS wykazało, że przedsiębiorstwa korzystające z rozwiązań AIoT (sztuczna inteligencja i Internet of Things) mają dwucyfrową przewagę nad konkurencję pracującą wyłącznie na rozwiązaniach Internetu Rzeczy.

W badaniu przeprowadzonym przez IDC pod patronatem SAS, Deloitte i Intel wzięło udział 450 liderów biznesu z całego świata, którzy opowiedzieli o tym, w jaki sposób wykorzystują IoT i AI. Oto główne wnioski płynące z badania:

  • 79% liderów rynku podejmuje decyzje związane z projektami IoT, a 92% z nich twierdzi, że dzięki AIoT (sztuczna inteligencja i internet rzeczy) osiągane rezultaty są lepsze niż zakładano;
  • 69% firm polega na danych pochodzących z urządzeń IoT, przygotowując zestawienie codziennych działań w arkuszach firmowych lub innych rozwiązaniach niebazujących na AI. Tylko 12% respondentów wykorzystuje IoT w procesie planowania. Jednak, gdy dodatkowo wdrożą AI, liczba podmiotów wykorzystujących dane w procesie planowania wzrasta do 31%.
  • 34% uczestników badania stwierdziło, że wzrost przychodu jest ich głównym celem w projektach z zakresu AIoT. Inne cele to: rozwój innowacji (17,5%), możliwość oferowania klientom nowych usług cyfrowych (14,3%) oraz obniżenie kosztów operacyjnych (11,1%).

AIoT – małżeństwo sztucznej inteligencji z internetem rzeczy to związek doskonały

Firmy, które zbudowały kompetencje AIoT odnotowują lepsze wyniki w najważniejszych projektach w porównaniu z działającymi tylko na bazie IoT (bez AI). Proporcje wyglądają następująco: 53% do 32%.

Sztuczna inteligencja stanowi naturalny element środowiska internetu rzeczy, w którym urządzenia gromadzą lub generują dane. AI pomaga amortyzować ważne procesy decyzyjne oraz działania oparte o dane. Dziś większość organizacji wykorzystujących IoT znajduje się w pierwszej fazie rozwoju tych projektów. Mogą one zauważyć pewne prawidłowości dzięki danym pochodzącym z urządzeń Internetu Rzeczy, ale nie są w stanie ich zweryfikować, wykorzystać w fazie produkcyjnej czy przełożyć tego na wzrost produktywności. Te kolejne kroki wymagają wdrożenia AI.

Pamiętajmy o tym, że jednym ze zleceniodawców badania jest firma SAS Institute, czyli dostawca zaawansowanej analityki, której zależy na wdrażaniu projektów z zakresu sztucznej inteligencji. Niemniej jednak, to właśnie zastosowanie AI czyni z projektów IoT pełnowartościowe procesy, produkty i usługi na miarę transformacji cyfrowej obecnych czasów. Bo dzisiaj nową ropą są dane, a te płynące głównie z urządzeń Internet of Things, to creme de la creme. Jednak dopiero odpowiednia ich analiza potrafi tę przysłowiową ropę zmonetyzować. Pamiętajcie o tym przy rozwoju nowych produktów i usług.

Link do pełnej wersji raportu znajduje się tutaj.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to