Co to jest HDR i dlaczego jest tak ważny w wideorejestratorach?

HDR to pojęcie kojarzone z telewizorami, kamerami, aparatami czy zdjęciami. Jak się jednak okazuje, równie istotne znaczenie ma w przypadku wideorejestratorów. Chcesz wiedzieć dlaczego?

HDR to skrót od High Dynami Range, czyli szeroki zakres dynamiki. Chodzi o obraz. Warto jednak wiedzieć, że HDR odnosi się do wszystkich urządzeń, które nagrywają lub odtwarzają obraz. W tym także do wideorejestratorów, a w tym przypadku, ma to kluczowe znaczenie. Upraszczając, można powiedzieć, że jest to obraz o dużej różnicy pomiędzy ciemnymi i jasnymi tonami. Dodatkowo, wszystkie pośrednie tony są w nim precyzyjnie ujednolicone. W praktyce oznacza to, że kolory są żywsze, a detale bardziej wyraźne i widoczne.

HDR w wideorejestratorze samochodowym

Cechą wideorejestratorów samochodowych jest to, że pracują zarówno w dzień, jak i w nocy. Oznacza to, że warunki oświetleniowe, jakim muszą sprostać, są o wiele trudniejsze, niż kiedy nagrywamy wideo smartfonem w doskonałym świetle. Ba, kiedy na przykład rejestrują obraz w nocy, zdarza się, że samochód jadący na wprost celuje swoimi światłami prosto w obiektyw. Aby nagranie było czytelne i dobrej jakości, potrzebny jest HDR, który znacznie poprawia jakość nagrywanego obrazu. Jest to widoczne szczególnie w nocy oraz w przypadku kolizji, wypadków i stłuczek. Kamera z funkcją HDR może bardzo dokładnie i wyraźnie uchwycić wszelkie szczegóły, jak np. numery rejestracyjne samochodów, które są są niezbędne do identyfikacji sprawcy zdarzenia drogowego.

Wideorejestratory z funkcją HDR

Do niedawna jeszcze w HDR wyposażano przede wszystkim wideorejestratory z wyższej półki cenowej. Powód? Funkcja ta do prawidłowego działania potrzebuje bowiem wysokiej klasy procesora, dużą ilość pamięci operacyjnej oraz dobry przetwornik obrazu. Dzisiaj jest już jednak inaczej. Pojawiają się wideorejestratory z HDR z przystępniejszą ceną. Przykład – Mio MiVue C545. Taka drobna dygresja – markę Mio darzę szczególnym sentymentem, bo swojego czasu natestowałem się całkiem sporo ich nawigacji i wypadały naprawdę nieźle. Wracając do C545, to model ten posiada rzeczywisty kąt widzenia 140 stopni, obiektyw F1.8, czujnik przeciążeń G-Sensor oraz pasywny tryb parkingowy. Do tego nagrywa z prędkością 60 klatek na sekundę. I teraz cena: 399 zł.

HDR

Inny wideorejestrator z HDR to Mio MiVue C580. Oprócz powyższego, urządzenie wyposażone jest w sensor optyczny Sony STARVIS CMOS, zapewniający doskonałą jakość nagrań o wysokim kontraście. MiVue C580 posiada wbudowany GPS, dzięki czemu wysyła ostrzeżenia o najbliższych fotoradarach – funkcja Mio Smart Alert. W dobie wysokich mandatów – przydatne. Dodatkowo, dzięki wbudowanemu trybowi parkingowemu podtrzymywanemu w stanie gotowości przez wewnętrzną baterię, wideorejestrator automatycznie rozpoczyna nagrywanie, gdy tylko wykryje drgania lub ruch podczas postoju. Oczywiście, nie jest to kamera 360 stopni, więc jak ktoś kropnie Was z tyłu na niewiele się zda, ale szkody parkingowe z przodu macie ogarnięte. Cena: 549 zł.

HDR

Chcecie coś lepszego? Funkcję HDR posiada także Mio MiVue 848. Model ten wyposażony jest spory wyświetlacz o przekątnej 2,7″. Ponadto cechuje go wysokiej jakości sensor optyczny STARVIS CMOS. Z kolei dzięki wbudowanemu modułowi GPS, który na bieżąco weryfikuje położenie auta, kamera przy pomocy alertu dźwiękowego i świetlnego poinformuje kierowcę o odcinkowym pomiarze prędkości. Dodatkowo, za pomocą smartfona, można pobierać i aktualizować oprogramowanie oraz dane fotoradarów bez konieczności wyjmowania karty pamięci. Cena: 799 zł.

HDR

No i na koniec perełka, nagrywająca obraz w 4K UHD. Mowa o Mio MiVue 886. Oprócz aktywnego HDR wideorejestrator posiada sensor 1/1.8, rzeczywisty kąt widzenia wynoszący aż 160 stopni, 3 tryby parkingowe oraz autorskie rozwiązanie Mio Night Vision Ultra, dla doskonałej jakości nagrań nocnych. Cena jednak też nieco wyższa: 1099 zł. Jakość kosztuje.

HDR

Te zwroty na zdjęciach to cashback oferowany przez Mio. Działa od 1 listopada 2022 i funkcjonować ma aż do 15 stycznia 2023. Więc macie trochę czasu. Zasada jest prosta – im droższy model, tym większy cashback. Szczegóły macie tutaj: https://www.miocashback.pl/cashback/

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to