Columbus Energy i Saule Technologies będą budować Internet Rzeczy (IoT) w oparciu o Google Cloud

Columbus Energy i Saule Technologies informują, iż nawiązali współpracę z Google Cloud, dzięki której nowe produkty z dziedziny energetyki rozproszonej czy internetu rzeczy (IoT) będą budowane w oparciu o chmurę Google.

Co prawda w komunikacie prasowym Columbus Energy informuje o strategicznej współpracy z Google Cloud, ale generalnie chodzi o to, że z jakiegoś powodu wybór padł na Google Cloud, a nie na przykład AWS czy Chmurę Krajową.

Z tej informacji płynie jeszcze jedna bardzo ważna wiadomość, iż w przypadku rozwiązań z zakresu IoT, platforma chmurowa jest niezbędna zarówno do skalowania produktów i usług, jak szybkiego ich sprawdzania czy wypuszczania wersji PoC (proof of concept). Nie wspominając o znacznie niższych kosztach eksploatacyjnych.

Według prognoz, gwałtownie rosnący światowy rynek internetu rzeczy (IoT) już w 2025 r. będzie wart 1,1 biliona dolarów. Ideą IoT jest połączenie siecią najrozmaitszych, często bardzo niewielkich i ściśle wyspecjalizowanych urządzeń elektronicznych, które generują i przesyłają informacje pomiędzy sobą. Te jednak wymagają zasilania, co dotąd bardzo ograniczało ich możliwe zastosowania. Przełomowe, perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne Saule Technologies – firmy, która jako pierwsza na świecie rozpoczęła ich produkcję – są nie tylko niezwykle lekkie, cienkie i elastyczne, ale także działają wydajnie, nawet w sztucznym świetle. Te unikalne atuty sprawiają, że ogniwa Saule Technologies są idealnym źródłem energii dla wszelkiego rodzaju urządzeń IoT w praktycznie każdych warunkach i lokalizacji, niezależnie od obecności sieci energetycznej.

– Niemożność zapewnienia rozwiązaniom IoT niezależnego źródła zasilania była dotąd głównym hamulcem ekspansji internetu rzeczy, ale nasze ogniwa perowskitowe rozwiązują ten problem – mówi Artur Kupczunas, Członek Zarządu Saule Technologies. – Teraz wiele błyskotliwych pomysłów, wspartych innowacyjnymi technologiami Google czy naszych partnerów z Columbusa, firmy bardzo doświadczonej i nowatorskiej na polu fotowoltaiki, wreszcie zyska szansę na realizację.

Pierwszy produkt z zastosowaniem tej technologii jest już produkowany. To elektroniczne etykiety cenowe (Perovskite Electronic Shelf Label – PESL), zasilane ogniwem perowskitowym, pozwalające na wielokrotną zmianę ceny w ciągu dnia, obsługiwane bezprzewodowo i wykorzystujące analityczno-obliczeniowy potencjał chmury Google. Jedną z zalet tej niedostępnej wcześniej technologii jest możliwość skutecznego korzystania z narzędzi sprzedażowych jednocześnie minimalizujących problem marnowania żywności z powodu przekroczenia terminu przydatności do spożycia.

Liczba możliwych zastosowań tego niezależnego źródło zasilania jest potencjalnie nieograniczona. W przyszłości ogniwa perowskitowe mogłyby służyć m.in. do zasilania czujników monitorujących lasy i inne obszary zagrożone pożarem czy zapewnienia większego zasięgu dronom dostarczającym np. leki i żywność osobom potrzebującym, przebywającym na trudnodostępnych terenach.

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud będą również współpracować przy rozwiązaniach z zakresu energetyki rozproszonej.

– Columbus Energy opracowuje autorski, inteligentny system nadzoru i optymalizacji przepływu energii – PowerHouse. Nasz system HEMS (Home Energy Management System) będzie stanowił narzędzie do inteligentnego zarządzania wszystkimi urządzeniami i wytwarzaną energią w domu. Jest to specjalny algorytm, uczący się zachowań energetycznych tak, by dostosować zużycie energii do potrzeb domowników. Dzięki współpracy z Google Cloud, mamy szansę przyspieszyć wdrożenie tego narzędzia i udoskonalić jego funkcjonalności – twierdzi Dawid Zieliński, Prezes Zarządu Columbus Energy S.A.                         

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to