DS7 – pierwszy pojazd z platformą modułową Connected Vehicle

Huawei oraz Groupe PSA zaprezentowały model DS7 – pierwszy pojazd wykorzystujący platformę modułową Connected Vehicle Modular Platform (CVMP). Jest on wyposażony w ekosystem OceanConnect IoT oraz usługi Cloud obsługiwane przez Huawei, zapewniający dostęp do nowych, zintegrowanych usług.

Trwa walka o connected cars. Coraz więcej dostawców technologicznych chce, by koncerny motoryzacyjne wykorzystywały właśnie ich platformy IoT. Takie w swojej ofercie posiada Nokia, Microsoft, Cisco Jasper czy AT&T. Od lipca zeszłego roku do grona firm IoT, z których korzysta branża automotive dołączył Huawei. I jak przystało na Chińczyków – zrobili to z mocnym akcentem. Dogadali się z PSA.

W oparciu o Huawei OceanConnect IoT, Francuzi stworzyli platformę modułową Connected Vehicle Modular Platform (CVMP) dla connected cars, która jest wdrażana razem z usługą Cloud. Pierwszy model, który ma ją posiadać – DS 7 CROSSBACK jest już dostępny w Chinach (na testy w Polsce z pewnością przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać). Dzięki niemu klienci mają dostęp do nowych usług takich jak inteligentna nawigacja, rozpoznawanie głosu (asystenci głosowi coraz bardziej w modzie) oraz portal serwisowy zintegrowany z deską rozdzielczą samochodu. Dostępna będzie także aplikacja mobilna, dająca dostęp do informacji dotyczących eksploatacji pojazdu czy stylu jazdy.

Jak zapewniają dostawcy, nowe funkcje będą regularnie dodawane i co ważne – oferowane będą zarówno klientom indywidualnym, jak i flotom. W przypadku tych drugich dobry sygnał dał Mercedes, udostępniając Mercedes PRO. Kwestią czasu jest, aż pozostali producenci pójdą tą samą drogą. Jednak w przypadku Huawei i PSA posunięto się o krok dalej. Jak wynika z informacji prasowej – dostępne będą również usługi przydatne na przykład dla wypożyczalni samochodów. Pytanie, jak bardzo, gdyż jednolita flota w przypadku rent a carów, to niemal zabójstwo dla wypożyczalni.

DS 7

Huawei Connected Car Solution

Od dawna twierdzę, że integracja samochodu z domem, to kwestia czasu. Wstępne projekty pokazało już BMW, a Huawei zdaje się tylko to potwierdzać. Otóż platforma OceanConnect IoT jest bowiem fundamentem Huawei Connected Car Solution. Pomaga w rozwoju usług connected cars, inteligentnych domów i miast, co znacznie ułatwia użytkownikom codzienne życie. Wszystkie cyfrowe interakcje między samochodem a chmurą są odpowiednio zabezpieczane, a dane klientów i samochodów szyfrowane.

Ciekawe jednak na koniec: Huawei angażuje się w tworzenie otwartej i elastycznej platformy infrastruktury samochodowej, która może być skalowana w celu zarządzania żywotnością pojazdów.

O tym, że wkraczamy właśnie w erę Internet of Cars, świadczą słowa Loen He, Dyrektora Działu Przemysłu Motoryzacyjnego w Huawei Enterprise Business Group, który uważa, że:

kluczem do udanej transformacji cyfrowej wśród producentów aut jest stworzenie cyfrowej chmury obliczeniowej.

W oparciu o taką platformę zarówno producenci, jak i twórcy ekosystemów oraz dostawcy aplikacji, mogą oferować wspólnie wytwarzane produkty i usługi motoryzacyjne w różnych krajach na świecie, a także świadczyć spersonalizowane usługi turystyczne dla właścicieli i użytkowników pojazdów.

Słowa o turystyce świadczą tutaj o jednym. Od wykorzystania motoryzacyjnego Big Data nie ma już odwrotu.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to