Eleport uruchomił pierwsze stacje ładowania w Polsce

Eleport, estoński operator publicznych stacji ładowania, poinformował, że w Polsce posiada już 100 działających stacji ładowania samochodów elektrycznych w 16 miastach. Do końca roku ma ich być 200 w 24 miastach.

Eleport coraz mocniej zaznacza swoją obecność w regionie Morza Bałtyckiego. Zarządza ponad 400 punktami ładowania na Litwie, Łotwie i w Estonii, a teraz rozpoczyna walkę o polski rynek. Mimo, że publicznych operatorów w Polsce przybywa niemal z każdym kwartałem, to wciąż jest wiele miejsca do zagospodarowania. Z takiego założenia wychodzi z pewnością też estoński operator, który uruchomił już w Polsce 100 stacji, a do końca roku zapowiada podwojenie tej liczby.

13,8 miliona euro na ultraszybkie stacje ładowania

Ambitne plany operatora specjalnie nie dziwią, gdyż Eleport otrzymał z unijnego programu „Łącząc Europę” dofinansowanie w wysokości 13,8 mln euro na rozwój infrastruktury ładowania. Według Estończyków ma to pozwolić na zainstalowanie kolejnych 138 stacji ultraszybkiego ładowania wzdłuż transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Dokładnie w Polsce ma ich powstać 90, 20 na Litwie, 15 na Łotwie i 13 w Estonii. Ewidentnie w tej kwestii traktowani jesteśmy priorytetowo.

Plany ekspansji Eleport

Polska to nie jedyny nowy kraj na mapie inwestycyjnej Eleportu. Firma zapowiada, że szykuje się na wejście na kolejne rynki, w tym czeski, słowacki, węgierski, rumuński i chorwacki. Jak tłumaczy Raul Potisepp – CEO Eleport, firma widzi zapotrzebowanie na nowoczesne i ultraszybkie stacje ładowania w całym regionie CEE. Co więcej, estoński operator do 2030 chciałby posiadać największą sieć stacji ładowania w Europie Środkowo-Wschodniej, obejmującej ponad 100 000 punktów ładowania.

Czy to się uda? Ambitne wyzwanie. Ja z pewnością mocno temu kibicuję.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to