Inteligentne recyklomaty dają nagrody za segregowanie odpadów

Oddajesz plastikowe butelki czy puszki i zbierasz punkty. Później wymieniasz je na nagrody. A przy tym dbasz o środowisko. To wszystko umożliwiają inteligentne recyklomaty.

Inteligentne miasto dba o środowisko. Przynajmniej powinno. Takie rozwiązanie, jak inteligentne kosze na śmieci, a dokładniej rzecz ujmując – inteligentne recyklomaty, powinno znaleźć się na każdym osiedlu. Korzyści dla wszystkich. Dla środowiska i mieszkańców. Bo ci ostatni dzięki segregacji śmieci zbierają punkty, które mogą wymienić później na nagrody.

Pierwsze recyklomaty pojawiły się w Warszawie już w zeszłym roku. Jednak ich liczba, to igła w stogu siana potrzeb. Chociaż dzięki projektowi Skylab, realizowanemu przez Giełdę Papierów Wartościowych, ma ich trochę przybyć. Ile – nie wiem. Ja osobiście widziałbym je w całej Warszawie, a z pewnością w Miasteczku Wilanów, które jest mi szczególnie bliskie. Gdybym zasiadał w radzie dzielnicy, forsowałbym ich wprowadzenie. Paczkomatów już jest całkiem sporo, pralniomaty padły (a też były), więc czas na inteligentne recyklomaty.

I żeby była jasność. Inteligentnych koszy na śmieci już trochę na rynku jest. Roboty potrafią poznać cechy i rozróżnić, czy materiał jest mętny, czy nieprzezroczysty, rozpoznają też symbole określonych marek. To jednak robią maszyny. A największym wyzwaniem jest, by do segregacji przekonać ludzi. I tu pojawiają się inteligentne recyklomaty EcoTech System.

Generalnie to mega pomysł na segregowanie odpadów. Problem w tym, że samorządy chyba jeszcze tego nie kupują, ale może czas na wspólnoty mieszkaniowe? Nie znam modelu biznesowego EcoTech System, ale sam produkt kupuję. W połączeniu z aplikacją mobilną, która umożliwia zbieranie punktów za każdą wyrzuconą puszkę czy butelkę i wymianę ich na nagrody od partnerów programu, to świetne rozwiązanie na miarę dzisiejszych czasów. Do zbierania punktów przyzwyczaiły nas już stacje benzynowe czy Payback, a ostatnio nawet Żabka. Dlaczego więc nie mielibyśmy ich dostawać za segregację odpadów? Większość z nas i tak to robi, bo wierzy, że tak trzeba. A jeśli dołożyć do tych punktów jeszcze elementy grywalizacji, to zrobiłby się z tego mega prośrodowiskowy program. Ja trzymam za niego kciuki. Zresztą jak podaje EcoTech System, już pierwsze dwa recyklomaty w stolicy spełniły swoją rolę – zebrano ponad 70 tys. plastikowych i 16 tysięcy szklanych butelek oraz prawie 27 tysięcy puszek. Słabo? A Ty na co jeszcze czekasz? Pobierz apkę i szukaj recyklomatów EcoTech System w swojej okolicy.

Podoba Ci się to, co napisałem? Udostępnij innym, ślicznie proszę 🙂

Autor

Jestem blogerem technologicznym, doradcą ds. technologii, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. #żyjinteligentnie

Mam nadzieję, że podobał Ci się mój tekst, pomógł albo zainspirował. Jak przystało na blogera technologicznego, mam też swój profil na insta czy twitterze. Dodaj mnie do obserwowanych - zawsze cieszę się z nowych obserwujących 😉 Tam też piszę o technologiach, ale krócej ✌️

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze na blogu

Chcesz co jakiś czas dostawać najlepsze moje teksty?

Zostaw swój adres, a gwarantuję, że zbytnio spamować Cię nie będę