Mercedes VISION EQXX – premiera podczas CES 2022

Mercedes VISION EQXX. Podobno ma to być najbardziej efektywny Mercedes w historii. Podobno ma mieć zasięg 1000 kilometrów. Podobno ma być mocno zaawansowany technologicznie. Podobno będzie hitem. Nie podobno. Na pewno.

Motoryzacja już dawno przestała być tylko moto, a stała się nieodzowną częścią technologii. Od lat powtarzam, że dzisiejsze samochody to platformy technologiczne na czterech kołach. I właśnie dlatego Mercedes VISION EQXX zostanie po raz pierwszy zaprezentowany nie podczas któregoś z salonów motoryzacyjnych, lecz w trakcie największych na świecie targów technologicznych, które odbywają się co roku w styczniu w Las Vegas. Mowa o CES 2022.

Co roku obiecuję sobie, że wreszcie się tam wybiorę i co roku się nie udaje. To pandemia, to termin, to jakiś inny powód. Zawsze coś. A w tym roku będzie tam aż 1900 wystawców z różnych działek tech, w tym to, co obecnie jest najbardziej popularne, czyli smart home, vehicle tech, food tech, NFT czy space tech. Nic zatem dziwnego, że to właśnie w Las Vegas Mercedes zaprezentuje VISION EQXX.

Mercedes VISION EQXX już dzisiaj wiemy, że będzie hitem. Oczywiście jak wyjdzie z fazy koncepcyjnej. W momencie kiedy samochody elektryczne wręcz szturmem zdobywają rynek i serca kierowców, Mercedes nie pieprzy się w tańcu. Niemcy idą grubo. Jak bardzo? Bardzo. 1000 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu. Tak przynajmniej wynika z video, które na swoim profilu na LinkedIn udostępnił Markus Schäfer, CTO w Daimler AG. To wystarczyło, by rozgrzać emocje przed tym, co będzie można zobaczyć 3 stycznia na całym świecie. Tak, na całym świecie, bo premiera będzie transmitowana online za pośrednictwem strony https://media.mercedes-benz.com/vision_eqxx, a później jej zapis będzie dostępny w formie video na żądanie. Jak to się pięknie mówi: save the date.

Mercedes VISION EQXX to kontrolowany za pomocą oprogramowania prototyp badawczy, który jest najbardziej efektywnym pojazdem, jaki kiedykolwiek pojawił się w historii Mercedesa. Jak dla mnie, w zapowiedzi tego wydarzenia kluczowe są dwie rzeczy: Lead in Electric i Lead in Car Software. To mówi samo za siebie. To mówi także o tym, czym dzisiaj jest motoryzacja i dokąd zmierza. Kierunek zatem jest prosty: elektryfikacja i technologie.

O tym cudzie ze Stuttgartu będą opowiadać Ola Källenius i Markus Schäfer, członkowie zarządu, główny projektant Gorden Wagener oraz eksperci z zespołów rozwojowych. Swoją drogą polecam śledzić profil Gordena Wagenera na instagramie, bo naprawdę ciekawe smaczki ten typ tam wrzuca.

Mercedes VISION EQXX stanowi element dalekosiężnego programu technologicznego Mercedes-Benz, którego celem jest przełamywanie barier techniki i wywindowanie efektywności energetycznej na całkiem nowy poziom. Prototyp pokazuje korzyści, które można osiągnąć dzięki analizie zasadniczych kwestii zupełnie od podstaw. Jego koncepcja obejmuje postęp w zakresie wszystkich elementów najnowocześniejszego elektrycznego układu napędowego, a także wykorzystanie lekkiej konstrukcji oraz zrównoważonych materiałów. To wszystko łączy się szeregiem inteligentnych środków ograniczających zużycie energii, w tym zaawansowanego oprogramowania. W rezultacie VISION EQXX pozwala Mercedes-Benz odkryć nieznane dotąd granice efektywności.

Czekam na tę premierę jak ojciec dyrektor na kolejną dotację, bo czuję, że ona może zmienić świat. Świat postrzegania elektromobilności. Świat, o którym dużo rozmawiam w programie Naładowani TV, mającym swoją premierę w każdy piątek na YouTube.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to