Ministerstwo Energii podpisało porozumienie dotyczące współpracy sektora energetycznego na rzecz zwiększenia cyberbezpieczeństwa kraju. Porozumienie zostało zawarte podczas Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Siedlcach.
Czytaliście Blackout Marca Elsberga? W skrócie, powieść opowiada historię, w której grupa hakerów za pośrednictwem inteligentnych liczników wyłącza światło w poszczególnych krajach. Autor opisuje też chaos ogarniający społeczeństwo, będący efektem braku prądu.
Aby do podobnej sytuacji nie dopuścić w Polsce, Ministerstwo Energii wraz z czterema największymi elektroenergetycznymi operatorami dystrybucyjnymi w kraju, podpisało porozumienie na rzecz cyberbezpieczeństwa energetycznego kraju. W inicjatywie chodzi o wspólne działania, które zwiększą bezpieczeństwo informatyczne obszaru dystrybucji energii oraz zabezpieczą go przed potencjalnymi atakami z zewnątrz.
Porozumienie podpisały TAURON Dystrybucja, PGE Dystrybucja, Enea Operator i Energa Operator. Spółki zobowiązały się do podjęcia szerokiej współpracy z innymi uczestnikami rynku na rzecz zwiększenia cyberbezpieczeństwa, wymiany doświadczeń i informacji o zagrożeniach. Jednocześnie, w przypadku wystąpienia incydentu cyberbezpieczeństwa, zobowiązały się do wymiany informacji umożliwiającej wykrycie zagrożenia w innych przedsiębiorstwach energetycznych w Polsce.
Jak mówi prezes TAURON Dystrybucja, Robert Zasina, „Cyberatak na systemy informatyczne i automatykę sterującą infrastrukturą energetyczną, to jedno z kluczowych zidentyfikowanych zagrożeń, które wpływają na poziom bezpieczeństwa kraju. Stąd tak ważne są wszelkie działania i inicjatywy podejmowane na rzecz zapobiegania i niwelacji skutków działania cyberprzestępców w tym obszarze.”
Nie będę Was znowu odsyłał do powieści Elsberga, ale po jej lekturze powiem jedno – dobrze ten Zasina gada. Chłop wie, co mówi, bo jakby ktoś nam podobnego psikusa zrobił i postanowił wyłączyć światło, to będziemy w głębokiej, o przepraszam, czarnej dupie.
Stroną zawartego porozumienia jest Ministerstwo Energii, które zainicjowało i aktywnie włączyło się w ten ważny proces. Kluczowe obszary, zidentyfikowane przez ministerstwo to: wymiana informacji pomiędzy spółkami energetycznymi w zakresie zidentyfikowanych zagrożeń bezpieczeństwa dla systemów teleinformatycznych oraz incydentów związanych z zagrożeniem informatycznym, a także realizowanie inicjatyw edukacyjnych i informacyjnych, podnoszących świadomość zagrożeń w zakresie cyberbezpieczeństwa.