O IoT w Polsce dyskutowano podczas Expo 2020 w Dubaju

IoT w Polsce, czyli rola Internetu Rzeczy w krajowej gospodarce. Podczas panelu dyskusyjnego zorganizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu podczas Expo 2020 odbywających się w Dubaju rozmawiano o Internecie Rzeczy. Wszystko w ramach promocji polskiej branży ICT.

IoT w Polsce to w mojej opinii mocno niedoceniany temat, który nie jest tak bardzo eksploatowany, jak powinien. Tym bardziej ucieszyła mnie inicjatywa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, w ramach której podczas Expo 2020 Dubai zorganizowano serię debat poświęconej m.in. tej tematyce.

W pierwszym panelu dyskusyjnym szczegółowo omówiona została tematyka Internetu Rzeczy (IoT), sztucznej inteligencji, robotyki i automatyki. Wszyscy paneliści zgodnie podkreślali, że są to jedne z najbardziej interesujących obszarów polskich innowacji. Potwierdzeniem rosnącej roli IoT w Polsce, ma świadczyć choćby to, że Polska jest liderem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) w zakresie specjalistycznych kursów AI w edukacji wyższej, w szczególności na studiach podyplomowych. Co więcej, Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów CEE i siódme miejsce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę ekspertów pracujących nad rozwojem lub wdrożeniem AI.

IoT w Polsce będzie miał strategiczne znaczenie dla rozwoju przedsiębiorstw przemysłowych

Internet rzeczy świetnie sprawdza się w sektorach sprzedażowych czy marketingowych, a chmura może obejmować również rozwiązania w sferze publicznej lub tzw. inteligentnych miast. Potwierdzają to także wyniki badania PMR. Prawie połowa dużych firm (49%) uważa, że w ciągu 3 lat rozwiązania IoT będą miały strategiczne znaczenie dla rozwoju przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce. Pełnią one także bardzo ważną rolę w transformacji cyfrowej państwowych usług. Są one bowiem wykorzystywane w wielu strategicznych obszarach, m.in. w transporcie publicznym, zarządzaniu ruchem, energetyce, służbie zdrowia czy urzędach i usługach publicznych. W zgodnej opinii ekspertów ten trend będzie rósł w najbliższych latach.

IoT w Polsce beneficjentem 5G

Głównym beneficjentem 5G będzie najprawdopodobniej internet rzeczy (IoT), stanowiący fundament Przemysłu 4.0, ale także koncepcji inteligentnego miasta (Smart City) czy rozwiązań Smart Home. Ogromna pojemność sieci 5G pozwala na połączenie do 1 miliona urządzeń na 1 kilometr kwadratowy. Ma to być gwarantem szybkiego rozwoju IoT, umożliwi bowiem uzyskanie większej elastyczności, innowacyjności i wydajności istniejących procesów.

Eksperci podczas panelu dyskusyjnego podkreślali także, że dużym wyzwaniem dla polskiej gospodarki jest również rozwój robotyzacji. W 2019 roku polski przemysł po raz pierwszy w historii awansował do czołowej 15. państw z największą liczbą nowych robotów przemysłowych. Trendu robotyzacji z całą pewnością nie da się już zatrzymać, choć naturalnie mogą być różne fazy jej rozwoju.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to