PIAP Space podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną kontrakt na rozwój ramienia robotycznego do serwisowania satelitów. Projekt o nazwie TITAN zostanie zrealizowany za ponad 2,5 mln euro. To pierwszy tak duży kontrakt dla polskiego przemysłu kosmicznego.
Rozwój Ramienia Robotycznego do Operacji Obsługi na Orbicie – tak nazywa się projekt, który PIAP Space będzie realizował dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W jego ramach ma powstać prototyp wieloprzegubowego ramienia robotycznego na potrzeby przyszłej deorbitacji i serwisowania satelitów na orbicie.
Stworzony zostanie model laboratoryjny przegubu robotycznego, a następnie – prototyp składający się z różnych typów przegubów, który zostanie poddany pełnym testom środowiskowym na wytrzęsarce, testom termicznym oraz termiczno-próżniowym. Docelowo w ramach projektu, osiągnięty zostanie poziom gotowości technologicznej TRL6.
Fajnie, że takie rzeczy zaczynają dziać się w Polsce i, że wreszcie dla Europejskiej Agencji Kosmicznej robimy coraz większe projekty, a nie jakieś ogony. Zresztą potwierdza to Mateusz Wolski, Prezes Zarządu PIAP Space, który mówi, że projekt TITAN to dowód zaufania ESA, która powierzyła integrację całego podsystemu satelitarnego polskiej organizacji.
Urządzenie TITAN pozwoli na serwisowanie uszkodzonych satelitów oraz deorbitację satelitów, których czas misji dobiegł końca, a zagrażają innym obiektom na orbicie.