Powstanie 28 nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych przy autostradach i drogach ekspresowych

Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała o podpisaniu umowy na budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych na kolejnych 28 Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) typu I. Nowe stacje powstaną m.in. przy autostradach A1, A2 i A4 oraz przy drogach ekspresowych S3, S7 i S8. Uruchomienie stacji ładowania planowane jest na drugą połowę 2022 roku.

Elektryków w Polsce przybywa. Może nie w takim tempie, jakby życzyli sobie tego producenci samochodów elektrycznych czy stacji ładowania, jednak statystyki mówią w wszystko. Z roku na rok aut elektrycznych jest coraz więcej na naszych drogach. Tym bardziej cieszy fakt, że o infrastrukturę ładowania pojazdów dba także Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, za której sprawą powstanie 28 nowych stacji ładowania przy popularnych MOP-ach znajdujących się przy autostradach i ekspresówkach. Dzięki temu podróż z Zakopca na Hel elektrykiem może nie być już wyzwaniem, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu.

Gdzie dokładnie powstaną nowe stacje ładowania samochodów elektrycznych przy autostradach i drogach ekspresowych?

Wiem, że to zapytanie będzie za kilka lat jednym z częściej wyszukiwanych w Google. Ba, jestem nawet tego pewien, no chyba, że powstanie nowych stacji tyle, że podobnie jak dzisiaj nie trzeba martwić się o stację paliw po drodze, tak samo nie będzie trzeba obawiać się o stacje ładowania. Oby. W każdym razie póki co, poniżej lista 28 nowych stacji, które do końca przyszłego roku mają powstać przy autostradach i ekspresówkach:

  1. MOP Skoszewy Wschód (A1)
  2. MOP Skoszewy Zachód (A1)
  3. MOP Knurów Wschód (A1)
  4. MOP Knurów Zachód (A1)
  5. MOP Sobótka (A2)
  6. MOP Cichmiana (A2)
  7. MOP Mokrzyska (A4)
  8. MOP Bagno (A4)
  9. MOP Bratkowice (A4)
  10. MOP Dąbry (A4)
  11. MOP Kaszyce (A4)
  12. MOP Zamiechów (A4)
  13. MOP Marwice Wschód (S3)
  14. MOP Marwice Zachód (S3)
  15. MOP Grabin Wschód (S7)
  16. MOP Grabin Zachód (S7)
  17. MOP Występa Zachód (S7)
  18. MOP Ostrożne (S8)
  19. MOP Podłęże (A4)
  20. MOP Zakrzów (A4)
  21. MOP Jawornik (A4)
  22. MOP Jastrząbka (A4)
  23. MOP Młyniska (A4)
  24. MOP Budy (A4)
  25. MOP Kunowo Wschód (S3)
  26. MOP Kunowo Zachód (S3)
  27. MOP Lutek (S7)
  28. MOP Majdany Wielkie (S7)

Pierwszych 18 stacji postawi konsorcjum firm Ekoen i Ekonergetyka, a pozostałe 10 Greenway Polska. Co to oznacza dla kierowców? Generalnie niewiele, bo i przy autostradach swoje stacje mają różne koncerny paliwowe. No może poza jednym dość istotnym elementem. Będzie trzeba posiadać kilka aplikacji mobilnych, za pomocą których dokonacie płatności. No chyba, że z czasem wszyscy operatorzy stacji ładowania samochodów elektrycznych pójdą po rozum do głowy i dogadają się z Elocity, które da im jedną wspólną apkę wraz z systemem do zarządzania tymi stacjami.

stacje ładowania samochodów elektrycznych
Stacja ładowania samochodów elektrycznych przy MOP, fot. GDDKiA

Przybywa stacji ładowania samochodów elektrycznych na drogach krajowych

GDDKiA chwali się, że stacji ładowania samochodów elektrycznych przy autostradach i ekspresówkach przybywa. Co prawda liczby te nie porażają, bo jeśli w drugiej połowie zeszłego roku powstały jedynie 4 punkty ładowania przy A4 i jeden przy S8 (MOP Jonas Południe – kierunek Warszawa), to trochę ciężko o jakiś wielki zachwyt czy aplauz, no ale dobrze, że w ogóle coś się dzieje. Obecnie przy MOP-ach funkcjonuje już 20 stacji ładowania samochodów elektrycznych, a do końca roku ma zostać oddanych przy dobrych wiatrach kolejnych 21. Dopóki nie będzie kolejek pod nimi powiedzmy, że to wystarczy…

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to