W Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, rozpoczęła się budowa farmy fotowoltaicznej. To pierwsza elektrownia powstająca w ramach programu TAURON PV, zakładającego uruchomienie pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 100 MW.
Prace w Jaworznie realizowane są przez spółki działające w grupie TAURON – TAURON Serwis i TAURON Dystrybucja Serwis (obecnie TAURON Nowe Technologie). W tej chwili prowadzona jest niwelacja terenu, dostawa i montaż konstrukcji. Na działce ma stanąć ponad 12 tysięcy paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 5MWp. Ich powierzchnia wyniesie ok. 22 tys. m2, co odpowiada powierzchni 3 boisk do piłki nożnej. Farma będzie składała się z 19 inwerterów oraz 3 stacji transformatorowych SN (średniego napięcia).
Drony na farmach fotowoltaicznych
Tak duża inwestycja oraz powierzchnia farmy to olbrzymie wyzwanie, zwłaszcza pod kątem kontroli prawidłowości funkcjonowania. Jak tłumaczy Marek Krygier z firmy Solectric, będącej dystrybutorem dronów DJI Enterprise – W przypadku fotowoltaiki, a w szczególności farm fotowoltaicznych, zajmujących coraz większe powierzchnie, doskonale sprawdzają się drony przemysłowe. Dzięki dedykowanym rozwiązaniom, takim jak wysokiej jakości kamery czy termowizji, można szybko i sprawnie ocenić, czy na podległym terenie nie występuje jakaś awaria, bądź niedogodność. Fotowoltaika to stosunkowo nowy obszar, którego cały czas wszyscy się jeszcze uczymy, stąd decyzja o wykorzystywaniu dronów, jako jednego z narzędzi kontroli poprawności działania farmy, coraz częściej odbywa się już na etapie planowania inwestycji. Zwłaszcza, że podczas procesu budowy farmy na tak dużej powierzchni, nadzór postępów prac z powietrza, bywa wręcz nieoceniony. Często to, co jest raportowane różni się od stanu faktycznego. A materiały wideo z dronów, szybko to weryfikują.
Farmy TAURONA z dofinansowaniem
Niezależnie od tego, czy na farmach fotowoltaicznych TAURONA pojawią się drony czy też inne rozwiązania oparte o przemysłowy internet rzeczy, bądź IoT dla fotowoltaiki, taka inwestycja to znaczny koszt. Nawet dla takiego giganta, jakim jest TAURON. Toteż w kwietniu tego roku TAURON Wytwarzanie podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na dofinansowanie projektu w formie pożyczki z możliwością umorzenia do 3 milionów złotych. Kwota ta, po spełnieniu wszystkich wymogów określonych w umowie, będzie mogła być wykorzystana na wykonanie kolejnego ekologicznego zadania inwestycyjnego.
Program TAURON PV
Instalacje fotowoltaiczne na terenach Grupy TAURON powstają w ramach programu TAURON TV. Obejmuje on pięć lokalizacji o różnym stopniu zaawansowania i mocy.
Same farmy także będą oddawane do eksploatacji w różnych terminach. Najwcześniej, bo już w 2021 roku, energia elektryczna ze słońca zostanie dostarczona do sieci z instalacji w Jaworznie
Inwestycje są rozwijane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji na skutek długotrwałej działalności przemysłowej – są to głównie tereny po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych. Dzięki programowi TAURON PV, tym miejscom będzie można przywrócić ponownie funkcje gospodarcze.
Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w Zielony Zwrot TAURONA – przyjętą w maju zeszłego roku aktualizację kierunków strategicznych, opierającą się o rozwój czystej energii. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW) oraz farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW)