Ruszyła budowa farmy fotowoltaicznej w Jaworznie

W Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, rozpoczęła się budowa farmy fotowoltaicznej. To pierwsza elektrownia powstająca w ramach programu TAURON PV, zakładającego uruchomienie pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 100 MW.

Prace w Jaworznie realizowane są przez spółki działające w grupie TAURON – TAURON Serwis i TAURON Dystrybucja Serwis (obecnie TAURON Nowe Technologie). W tej chwili prowadzona jest niwelacja terenu, dostawa i montaż konstrukcji. Na działce ma stanąć ponad 12 tysięcy paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 5MWp. Ich powierzchnia wyniesie ok. 22 tys. m2, co odpowiada powierzchni 3 boisk do piłki nożnej. Farma będzie składała się z 19 inwerterów oraz 3 stacji transformatorowych SN (średniego napięcia).

Drony na farmach fotowoltaicznych

Tak duża inwestycja oraz powierzchnia farmy to olbrzymie wyzwanie, zwłaszcza pod kątem kontroli prawidłowości funkcjonowania. Jak tłumaczy Marek Krygier z firmy Solectric, będącej dystrybutorem dronów DJI Enterprise – W przypadku fotowoltaiki, a w szczególności farm fotowoltaicznych, zajmujących coraz większe powierzchnie, doskonale sprawdzają się drony przemysłowe. Dzięki dedykowanym rozwiązaniom, takim jak wysokiej jakości kamery czy termowizji, można szybko i sprawnie ocenić, czy na podległym terenie nie występuje jakaś awaria, bądź niedogodność. Fotowoltaika to stosunkowo nowy obszar, którego cały czas wszyscy się jeszcze uczymy, stąd decyzja o wykorzystywaniu dronów, jako jednego z narzędzi kontroli poprawności działania farmy, coraz częściej odbywa się już na etapie planowania inwestycji. Zwłaszcza, że podczas procesu budowy farmy na tak dużej powierzchni, nadzór postępów prac z powietrza, bywa wręcz nieoceniony. Często to, co jest raportowane różni się od stanu faktycznego. A materiały wideo z dronów, szybko to weryfikują.

Farmy TAURONA z dofinansowaniem

Niezależnie od tego, czy na farmach fotowoltaicznych TAURONA pojawią się drony czy też inne rozwiązania oparte o przemysłowy internet rzeczy, bądź IoT dla fotowoltaiki, taka inwestycja to znaczny koszt. Nawet dla takiego giganta, jakim jest TAURON. Toteż w kwietniu tego roku TAURON Wytwarzanie podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na dofinansowanie projektu w formie pożyczki z możliwością umorzenia do 3 milionów złotych. Kwota ta, po spełnieniu wszystkich wymogów określonych w umowie, będzie mogła być wykorzystana na wykonanie kolejnego ekologicznego zadania inwestycyjnego.

Program TAURON PV

Instalacje fotowoltaiczne na terenach Grupy TAURON powstają w ramach programu TAURON TV. Obejmuje on pięć lokalizacji o różnym stopniu zaawansowania i mocy.

Same farmy także będą oddawane do eksploatacji w różnych terminach. Najwcześniej, bo już w 2021 roku, energia elektryczna ze słońca zostanie dostarczona do sieci z instalacji w Jaworznie

Inwestycje są rozwijane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji na skutek długotrwałej działalności przemysłowej – są to głównie tereny po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych. Dzięki programowi TAURON PV, tym miejscom będzie można przywrócić ponownie funkcje gospodarcze.

Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w Zielony Zwrot TAURONA – przyjętą w maju zeszłego roku aktualizację kierunków strategicznych, opierającą się o rozwój czystej energii. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW) oraz farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW)

Podoba Ci się to, co napisałem? Udostępnij innym, ślicznie proszę :)

Autor

Jestem niezależnym blogerem technologicznym, doradcą ds. technologii, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. #żyjinteligentnie

Jak przystało na zapatrzonego w siebie blogera technologicznego, mam też profil na insta. To nic, że prawie nikt go nie obserwuje, ważne, że mam swoją własną wall of fame, która z czasem przerodzi się w wall of internet of things

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze na blogu

Chcesz co jakiś czas dostawać najlepsze moje teksty?

Zostaw swój adres, a gwarantuję, że zbytnio spamować Cię nie będę