Ruszyła budowa farmy fotowoltaicznej w Jaworznie

W Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, rozpoczęła się budowa farmy fotowoltaicznej. To pierwsza elektrownia powstająca w ramach programu TAURON PV, zakładającego uruchomienie pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 100 MW.

Prace w Jaworznie realizowane są przez spółki działające w grupie TAURON – TAURON Serwis i TAURON Dystrybucja Serwis (obecnie TAURON Nowe Technologie). W tej chwili prowadzona jest niwelacja terenu, dostawa i montaż konstrukcji. Na działce ma stanąć ponad 12 tysięcy paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 5MWp. Ich powierzchnia wyniesie ok. 22 tys. m2, co odpowiada powierzchni 3 boisk do piłki nożnej. Farma będzie składała się z 19 inwerterów oraz 3 stacji transformatorowych SN (średniego napięcia).

Drony na farmach fotowoltaicznych

Tak duża inwestycja oraz powierzchnia farmy to olbrzymie wyzwanie, zwłaszcza pod kątem kontroli prawidłowości funkcjonowania. Jak tłumaczy Marek Krygier z firmy Solectric, będącej dystrybutorem dronów DJI Enterprise – W przypadku fotowoltaiki, a w szczególności farm fotowoltaicznych, zajmujących coraz większe powierzchnie, doskonale sprawdzają się drony przemysłowe. Dzięki dedykowanym rozwiązaniom, takim jak wysokiej jakości kamery czy termowizji, można szybko i sprawnie ocenić, czy na podległym terenie nie występuje jakaś awaria, bądź niedogodność. Fotowoltaika to stosunkowo nowy obszar, którego cały czas wszyscy się jeszcze uczymy, stąd decyzja o wykorzystywaniu dronów, jako jednego z narzędzi kontroli poprawności działania farmy, coraz częściej odbywa się już na etapie planowania inwestycji. Zwłaszcza, że podczas procesu budowy farmy na tak dużej powierzchni, nadzór postępów prac z powietrza, bywa wręcz nieoceniony. Często to, co jest raportowane różni się od stanu faktycznego. A materiały wideo z dronów, szybko to weryfikują.

Farmy TAURONA z dofinansowaniem

Niezależnie od tego, czy na farmach fotowoltaicznych TAURONA pojawią się drony czy też inne rozwiązania oparte o przemysłowy internet rzeczy, bądź IoT dla fotowoltaiki, taka inwestycja to znaczny koszt. Nawet dla takiego giganta, jakim jest TAURON. Toteż w kwietniu tego roku TAURON Wytwarzanie podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na dofinansowanie projektu w formie pożyczki z możliwością umorzenia do 3 milionów złotych. Kwota ta, po spełnieniu wszystkich wymogów określonych w umowie, będzie mogła być wykorzystana na wykonanie kolejnego ekologicznego zadania inwestycyjnego.

Program TAURON PV

Instalacje fotowoltaiczne na terenach Grupy TAURON powstają w ramach programu TAURON TV. Obejmuje on pięć lokalizacji o różnym stopniu zaawansowania i mocy.

Same farmy także będą oddawane do eksploatacji w różnych terminach. Najwcześniej, bo już w 2021 roku, energia elektryczna ze słońca zostanie dostarczona do sieci z instalacji w Jaworznie

Inwestycje są rozwijane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji na skutek długotrwałej działalności przemysłowej – są to głównie tereny po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych. Dzięki programowi TAURON PV, tym miejscom będzie można przywrócić ponownie funkcje gospodarcze.

Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w Zielony Zwrot TAURONA – przyjętą w maju zeszłego roku aktualizację kierunków strategicznych, opierającą się o rozwój czystej energii. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW) oraz farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW)

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to