SexTech – zakupy w aplikacjach kluczowym modelem monetyzacji

Opublikowany w zeszłym roku przez A2Z Market Research raport „The Digital Sexual Wellness Market” wskazuje, iż zakupy w aplikacjach to główny model zarabiania na rynku SexTech. Aplikacje z tego segmentu pozwalają użytkownikom na bezpłatne zapoznanie się z treściami wprowadzającymi, zanim zobowiążą się oni do subskrypcji treści premium dotyczących poprawy ich jakości życia seksualnego.

Sextech and Sexual Wellness Research Market to jeden z wciąż nielicznych raportów, w którym poddano analizie branżę SexTech w ujęciu globalnym. Jak podaje A2Z Market Research, dane, jakie zostały przeanalizowane, obejmują zarówno obecnych graczy, jak i nadchodzących konkurentów. Szczegółowo omówiono w nim strategie biznesowe kluczowych firm oraz tych, które dopiero stawiają na tym rynku pierwsze kroki.

Głównym powodem wzrostu tego segmentu rynku jest stale rosnące zainteresowanie użytkowników tego rodzajem treści. Wedle autorów raportu, w okresie prognozy, czyli latach 2021-2027, skumulowany roczny wskaźnik wzrostu będzie na poziomie 12,88%. To tak na wypadek, gdybyście zastanawiali się, czy warto w tę branżę wchodzić. Oczywiście mówimy o rynku globalnym, głównie aplikacjach anglojęzycznych, jednak z moich obserwacji wynika, iż w Polsce też on rośnie. Nie znalazłem badań dotyczących polskiego rynku, aczkolwiek bazując na tym, jak rozwija się w tym kontekście segment fitness czy wellbeing, idę o zakład, iż aplikacje z treściami i wskazówkami dotyczącymi poprawy życia seksualnego, będą równie atrakcyjne dla polskiego społeczeństwa. Zwłaszcza, że podobnie jak ma to miejsce w przypadku apek związanych z nadużywaniem alkoholu czy narkotyków, wciąż łatwiej jest anonimowo korzystać z porad terapeutów w aplikacji czy wbudowanych liczników trzeźwości, niż udać się na terapię.

Mimo, że analitycy z A2Z Market Research twierdzą, iż globalny rynek zdominowany jest już przez takie firmy, jak Alphabet, Apple, Atheer, Facebook, Inglobe Technologies, Mantis Vision, Microsoft, Object Theory, PTC, Re`flekt, ScopeAR, Snap, Vuzix, Wikitude GmbH, to na lokalnych rynkach wciąż można budować swoją przewagę konkurencyjną. Dla potwierdzenia mojej tezy zaznaczę, iż mimo, że na rynku globalnym w segmencie Digital Therapeutics doskonale radzą sobie takie firmy jak na przykład BetterMe, BetterHelp czy Talkspace, to polskie startupy jak chociażby Helping Hand mogą śmiało z nimi konkurować, pozyskując kolejne rundy finansowania i powoli zdobywają nie tylko klientów indywidualnych, lecz także instytucjonalnych.

Po psychoterapeutach czas na seksuologów w aplikacji

Ewidentnym game-changerem okazała się pandemia COVID-19. To ona właśnie spowodowała, że nie tylko Polacy odważyli się korzystać z usług terapeutów zdalnie. Co więcej, to sami terapeuci, którzy dotychczas preferowali zdecydowanie usługi stacjonarne, ze względu chociażby na mityczne „przymierze z pacjentem”, otworzyli się na praktykę online. Podczas pierwszej fali pandemii rozmawiałem o tym z profesorem Marcinem Wojnarem.

Okazuje się, że w wielu przypadkach, psychologowie czy psychoterapeuci, poza samymi konsultacjami online, tworzą wiele treści typowo poradnikowych na potrzeby aplikacji, z którymi współpracują. To zdecydowanie przetarło szlaki dla osób, które chcą pracować nad zmianą swoich zachowań bez udziału w terapii zbiorowej, bądź indywidualnej. Mogą po prostu ściągnąć aplikację, zalogować się do niej podając wymyślony nick/login, by następnie w poczuciu bezpieczeństwa i całkowitej anonimowości, korzystać z treści i funkcjonalności, która ich interesuje.

Dokładnie na to samo zwracają uwagę analitycy z A2Z Market Research twierdząc, że rynek SexTech w kontekście generowania płatnego contentu w aplikacjach mobilnych jest rynkiem wzrostowym. I tak, jak wiele polskich startupów na fali pandemii zwietrzyło biznes w zdalnych usługach z zakresu psychoterapii i wellbeing, tak teraz czas na seksuologię. Szlaki zostały już przetarte i teraz należy dodać kolejny kamyczek do ogródka. Ogródka, którego wartość z dnia na dzień rośnie. Bo niezaprzeczalną prawdą jest, iż stajemy się coraz bardziej świadomym społeczeństwem. Świadomym swojej seksualności. A to oznacza, że nie boimy się o nią pytać.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Paweł Kacperek
Video thumbnail
Większość klientów przychodzi pogadać - Wiktoria Borkowska wywiad
39:22
Video thumbnail
Przejechałem ponad 1300 km elektrycznym Ssangyong Torres EVX / KGM Torres EVX
10:56
Video thumbnail
Technologie w restauracji McDonald`s - Bogusław Maziarz I TechTalks #3
27:37
Video thumbnail
Urządzenia monitorujące nasze zdrowie. Co nas czeka w przyszłości? TechTalks #2
16:22
Video thumbnail
Mentzen i bitcoiny, Shanmu S1 zaanalizuje mocz w domu, pływający samochód BYD #TechFlash 14
19:00
Video thumbnail
Opaska dla seniora: Locon Life Plus - najlepszy prezent dla rodziców #techgadżety
10:50
Video thumbnail
Ania Mucha o Rodzina Apple; Nissan Concept 20-23; Molecule.one; wideorejestratory MIO #TechFlash 13
12:23
Video thumbnail
Nieautoryzowany Starlink na okręcie wojennym USS Manchester - TechTalks #1 I Tech Commentary
08:58
Video thumbnail
AI wykryje uraz ścięgna, autonomiczny sklep Auchan GO, atak hakerski w Olsztynie #TechFlash 12
13:17
Video thumbnail
Opaska medyczna TeltoHeart, smart kosz na śmieci z Polski, AI w Nissan Yokohama Lab #TechFlash 11
12:33
Video thumbnail
Elektryczny traktor ogrodowy, teleopieka dla seniorów, roboty mobilne AMR #TECHflash 10
12:28
Video thumbnail
Technologiczne lotnisko; czajnik Xiaomi wie, kiedy się zepsuć; czujniki IoT w hulajkach #TECHFlash 9
10:31
Video thumbnail
The ICON - łódź BMW, XRAI GLASS - okulary dla niesłyszących, Toyoty w kopalni #TechFlash 8
13:38
Video thumbnail
Mobilny skaner uzębienia; wpływ AI na rynek pracy; Jeep Grand Cherokee V - #TechFlash 6
11:28
Video thumbnail
Co zabrać ze sobą na plażę? 12 technologicznych gadżetów #techgadżety
13:30
Video thumbnail
AI przewidzi raka trzustki; wirtualne laboratoria dla szkół; zegarek Suunto Vertical dla aktywnych
07:21
Video thumbnail
Samochody elektryczne, które lubi Niko 🚘🔋
11:53
Video thumbnail
Roboty: gdzie mają już zastosowanie? Medycyna, straż pożarna, fabryki, a nawet.... życie osobiste
12:22
Video thumbnail
CUPRA Tavascan, wojskowy neutralizator dronów i osiedle zaprojektowane przez AI
16:48
Video thumbnail
Zawody przyszłości; Merkury 2.0 - komunikator dla Wojska Polskiego; elektryczny rower cargo
16:45
Video thumbnail
Latający samochód XPeng; zautomatyzowane parkowanie od Bosch; Dom Zmienny
14:32

Zerknij też na to