Smart Belt Pro – z tym paskiem już nigdy nie upadniesz

Od kilku lat twierdzę, że wearables zdominują z czasem branżę odzieżową. A jeśli dodamy do nich funkcje zdrowotne, to sukces będzie murowany. Przynajmniej powinien być. Pod warunkiem, że ludzie będą chcieli jednak żyć zdrowo i być świadomi różnego rodzaju zagrożeń. Z takiego założenia wyszła firma Welt, producent inteligentnego paska – Smart Belt Pro.

Żyjemy w czasach, kiedy coraz bardziej chcemy być fit, kiedy aplikacje zapisują nasze parametry zdrowotne, a codzienne mierzenie kroków, tętna czy jakości snu, już nikogo nie dziwi. Również seniorzy zdają się być zaawansowani technologicznie, świadczą o tym chociażby kolejne wdrożenia firmy Sidly – polskiego dostawcy inteligentnych opasek dla osób starszych. A jeśli dołożymy do tego sztuczną inteligencję, która zamiast leczyć, pozwoli zapobiegać – nawrotom alkoholizmu, zagubieniom, zawałom czy wreszcie niekontrolowanym omdleniom i upadkom, oznacza to, że dzięki technologiom, a w tym Internetowi Rzeczy, nasi rodzice, dziadkowie mogą być bezpieczniejsi. A przynajmniej my będziemy mieli większe poczucie bezpieczeństwa, że “ktoś” nad nimi czuwa, nawet jeśli tym czymś miałaby być owa sztuczna inteligencja.

I kiedy dowiedziałem się, że koreańska firma Welt, będąca producentem inteligentnego paska Smart Belt Pro, wygrała konkurs Innovation Award podczas tegorocznej edycji CES, jestem zadowolony jak cholera. Bo to połączenie dobrego z lepszym. Czyli technologii w służbie zdrowia. A cóż może być cenniejszego od zdrowia?

Smart Belt Pro
fot. Welt

Smart Belt Pro – pasek, który przewidzi upadek

Problem, który rozwiązuje Smart Belt Pro jest całkiem spory. Jak się bowiem okazuje, na całym świecie co roku dochodzi do ponad 37 milionów upadków, które są na tyle poważne, że wymagają pomocy medycznej. Najbardziej narażone są osoby starsze – nawet co u trzeciej podczas upadku dochodzi do złamania bioder czy urazów głowy. I to stanowiło punkt wyjścia dla firmy Welt. Dzięki Smart Belt Pro, można przewidzieć ryzyko utraty równowagi na podstawie sposobu chodzenia oraz przeanalizować nieprawidłowości. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, to pierwsze tego typu urządzenie na świecie, które nie tyle informuje służby medyczne po upadku (jak wspominane powyżej opaski), lecz ostrzega użytkownika w sytuacji, gdy może dopiero do niego dojść. I to jest ta subtelna różnica. Różnica warta CES 2020 Innovation Award.

Smart Belt Pro

Dlaczego Smart Belt Pro jest skuteczny?

Jak powiedział agencji Newseria Informacje Ken Rok, współzałożyciel Welt, aby zapobiec upadkom, analizujemy sposób chodzenia starszych osób pod kątem możliwych nieprawidłowości, a następnie weryfikujemy zebrane dane. Po przeprowadzeniu tygodniowej analizy rekomendujemy odpowiednie ćwiczenia, które pozwolą wyeliminować ryzyko upadku. Cały mechanizm znajduje się wewnątrz paska. Przeprowadziliśmy testy kliniczne z użyciem sprzętu wykorzystywanego w szpitalach, które potwierdziły skuteczność opracowanego przez nas algorytmu. Po przeanalizowaniu sposobu chodzenia pacjenta, urządzenie ostrzega go, gdy zaistnieje duże ryzyko upadku, przekazując informacje o tym, co powoduje nieprawidłowości w chodzie.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to