Netatmo nawiązało współpracę z ogranizacją EUMETNET, w ramach której, stacje pogodowe francuskiego producenta smart home będą zasilały danymi podogowymi 31 narodowych instytutów meteorologicznych, w tym także polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Netatmo twierdzi, że każdego dnia tysiące ich Inteligentnych Stacji Pogodowych zbierają dokładne dane na temat temperatury, wilgotności, opadów i wiatru. Urządzenie tworzą jedną z największych sieci czujników pogodowych. Posiadając tak dużą bazę danych, wypadałoby coś z nimi robić, a przynajmniej z kimś się podzielić.
I z takiego założenia wyszło Netatmo, które nawiązało współpracę EUMETNET – europejską wspólnotą zrzeszającą 31 narodowych instytutów meteorologicznych, w tym polski IMiGW. Organizacja ma na celu rozwój współpracy państw członkowskich w zakresie ustalania wspólnych standardów w wymianie danych i prognoz meteorologicznych czy kontroli ich jakości.
W ramach programu „Pogoda z Netatmo”, francuski producent rozwiązań smart home wspiera meteorologów i instytuty meteorologiczne w prognozowaniu pogody i prowadzeniu badań. Między innymi poprzez udostępnianie lokalnych pomiarów pogodowych, które są dostępne dla członków EUMETNETu.
Korzyści z lokalnych pomiarów Netatmo
Dlaczego omawiana współpraca zasługuje na uwagę? Otóż lokalne pomiary rejestrowane przez stacje Netatmo pomagają na przykład doprecyzować szczegóły zmian meteorologicznych, które są wykrywane przez rozmieszczone w różnych krajach satelity i radary pogodowe. Stąd pomysł na zasilanie prognoz dodatkowym źródłem danych meteo.
Ponadto odczyty i historia danych pogodowych przydatne są w wielu branżach, takich jak m.in. ubezpieczenia, nieruchomości, budownictwo, energetyka czy lotnictwo. W Szwajcarii zajmująca się nieruchomościami grupa Wuest Partner wykorzystuje odczyty z urządzeń Netatmo do tworzenia szczegółowych map termicznych miast, w których pracuje. Fajnie to tłumaczy Clemens Richter, partner w grupie Wuest – „Miasta są coraz bardziej narażone na ekstremalne upały. Odczyty urządzeń Netatmo pozwalają nam zrozumieć, jak rozkłada się temperatura w różnych obszarach środowiska miejskiego. Informacje te pomagają tworzyć analizy w zakresie architektury, zdrowia publicznego i planowania miejskiego”.
Co ważne, to użytkownicy Netatmo decydują o tym, czy chcą udostępniać dane dotyczące aktualnych warunków atmosferycznych, a wszystkie przekazane informacje są anonimizowane. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o zagrożenie prywatności, na którą coraz więcej osób zwraca uwagę.