Suunto Vertical – wytrzymały smartwatch dla wymagających

Wytrzymała bateria, mapy outdoorowe offline, akcelerometr, kompas, pulsoksymetr, pulsometr, wysokościomierz czy ciśnieniomierz – to tylko niektóre z cech nowego smartwatcha Suunto Vertical. Idealny niemal do każdego rodzaju aktywności.

Osoby profesjonalnie i wyczynowo uprawiające różne dyscypliny sportowe często porównują smartwatche Suunto do Garmina. Czy słusznie? Nie mnie oceniać, niemniej coś w tym jest. Zwłaszcza biorąc pod uwagę nową propozycję, jaką jest Suunto Vertical, która właśnie pojawiła się w ofercie fińskiego producenta.

Suunto zwraca uwagę na fakt, iż Suunto Vertical GPS jest sportowym zegarkiem, wyprodukowanym w Finlandii, a do tego w całości z materiałów pochodzących ze źródeł odnawialnych. To nie koniec zalet, bo ich lista jest naprawdę długa. Zanim wymienię je szczegółowo, napiszę, że należą do nich zaawansowane prognozy pogody czy szczegółowe mapy offline, które szczególnie przydają się w terenie, a długa żywotność baterii może być zwiększana poprzez opcję ładowania słonecznego.

Suunto Vertical

Zainteresowani by czytać dalej? To dobrze. Bo jak twierdzi producent, Suunto Vertical GPS jest dla osób, które chcą czegoś więcej przeciętność czy utarte szlaki. Ten smartwatch dedykowany jest dla tych, którzy chcą odważnie iść tam, gdzie niewielu dotarło wcześniej i potrzebują narzędzia, jakiemu mogą zaufać w swojej wędrówce.

Generalnie uznałbym powyższe słowa za klasyczny bełkot marketingowy, gdyby nie fakt, iż w tym przypadku to cholerna prawda.

Bezpłatne mapy offline

Suunto Vertical wyposażony jest szczegółowe, bezpłatne mapy outdoorowe offline. Dzięki temu dostępne są informacje o ścieżkach, zbiornikach wodnych czy punktach orientacyjnych i to w trybie 3D. To co szczególnie istotne podczas różnego rodzaju wypraw czy wędrówek to fakt, iż mapy działają również w trybie offline. Wpływa to na poczucie bezpieczeństwa i pewności, że zawsze odnajdzie się właściwą drogę do celu.

Suunto Vertical
fot. Suunto

Bateria

W przypadku zegarków sportowych szczególnie istotnym parametrem jest żywotność baterii. W przypadku Suunto Vertical GPS jest nie tylko nieźle, ale wręcz bardzo dobrze. Smartwatch charakteryzuje się wyjątkowo długim czasem pracy baterii: 85 godzin w trybie ciągłego śledzenia aktywności, przy włączonej lokalizacji. To w przypadku obudowy tytanowej z ładowaniem słonecznym, a w przypadku wariantu z obudową ze stali nierdzewnej czas pracy zmniejszy się do 60 godzin. Tryb turystyczny to z kolei aż 500 godzin ciągłego śledzenia aktywności. I najlepsze na koniec – w trybie dziennym Suunto Vertical potrafi pracować na jednym ładowaniu nawet do 60 dni. Innymi słowy ładowanie zegarka raz na dwa miesiące.

Nawigacja satelitarna

Jak na profesjonalny smartwatch outdoorowy przystało, Suunto Vertical współpracuje z pięcioma systemami nawigacji satelitarnej: GPS, GLONASS, GALILEO, BEIDOU, QZSS.

Aplikacja mobilna

Nie przedstawiałbym tutaj Suunto Vertical gdyby nie posiadał dedykowanej aplikacji mobilnej. Apka Suunto to szeroki wybór różnorakich opcji, ale także zaawansowanych narzędzi szkoleniowych. Nowością w jest Strefa treningowa, w której użytkownicy mogą śledzić swoje postępy, obciążenie na treningach, a nawet regenerację czy analizę snu. To wszystko wsparte jest wskazówkami od wirtualnego trenera Suunto, wykorzystującemu algorytmy sztucznej inteligencji. Rozwiązanie Suunto współpracuje z takimi aplikacjami, jak Strava, Training Peaks czy Komoot.

Suunto Vertical GPS najważniejsze cechy

  • Czujniki: akcelerometr, kompas, pulsoksymetr, pulsometr, termometr, wysokościomierz barometryczny, ciśnieniomierz;
  • Funkcje monitorowania aktywności: krokomierz, licznik spalonych kalorii, monitorowanie snu, monitorowanie tętna, pomiar dystansu, pomiar wydajności i obciążenia organizmu;
  • Rodzaje monitorowanych aktywności: bieganie (kadencja biegu), jazda na rowerze (okrążenia rowerowe, treningi rowerowe), pływanie (długość basenu, liczba wymachów), tryb wielodyscyplinowy, chodzenie;
  • Funkcje informacyjne: alarm wibracyjny, budzik, kalendarz, mapy i nawigacja, prognoza pogody, stoper, timer, alarm;
  • Czas pracy na baterii: do 60 dni w trybie dziennym przy ładowaniu energią słoneczną, do 80 godzin w trybie ciągłego śledzenia aktywności przy włączonej lokalizacji.

Suunto Vertical GPS cena

Skoro już wiecie, że warto rozważyć zakup nowego smartwatcha od Suunto, to powiem Wam, ile to cudo kosztuje.

  • 599€, czyli ok. 2800 zł za wariant z obudową ze stali nierdzewnej
  • 799€, czyli ok. 3800 zł za wariant z obudową tytanową, szafirowym szkłem i możliwością ładowania słonecznego.

Czy to dużo? Oceńcie sami. Ale jeśli trenujecie w trybie pro i chcecie naprawdę śledzić, a także poprawiać swoje postępy, to warto zastanowić się nad Suunto Vertical GPS.

Smartwatch można już zamawiać nawet w niektórych sklepach w Polsce. Jego dostawy przewidziane są od 16 maja 2023.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to