TERRA AI Compass – wędruj bez obawy, że się zgubisz. DIY

TERRA AI Compass to kompas, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do wskazywania kierunku. Nie posiada ekranu, a kierunek sygnalizuje za pomocą haptyki, czyli delikatnych wibracji urządzenia. I teraz najważniejsze – możecie je zrobić sobie sami. Na przykład wydrukować na drukarce 3D.

Zacznijmy od tego, że TERRA AI Compass to coś nowego w dzisiejszym świecie, który mocno stawia na aplikacje oraz obsługujące je urządzenia mobilne. Tutaj mamy wręcz taki mały powrót do przeszłości, ale dla osób, które cenią sobie wędrówki i bycie offline to wręcz idealny gadżet. Idealny, bo bez ekranu, aplikacji, a zarazem wskazujący kierunek wędrówki.

TERRA AI Compass to małe urządzenie, które doskonale mieści się w dłoni. Jest to o tyle istotne, że trzymając je w ręku, będziemy czuli dyskretną wibrację urządzenia, wskazującą kierunek drogi. Urządzenie oczywiście wyposażone jest w moduł GPS.

Pomysłodawcą urządzenia jest studio projektowe Modem Works, które na swoim koncie ma kilka równie ciekawych projektów. Co ciekawe, Modem Works nie sprzedaje tego urządzenia, a udostępnia specyfikację do jego zbudowania całkowicie za darmo, łącznie z instrukcją, jak wydrukować obudowę za pomocą drukarki 3D. Dostępnych jest kilka wariantów. Wszystkie niezbędne pliki znajdują się repozytorium GitHub. Pamiętajcie jednak o tym, że projekt znajduje się obecnie w fazie testów, a to oznacza, że może ulegać zmianom i modyfikacjom.

TERRA AI Compass

Ciekawostką może być fakt, iż trasy, po których kieruje nas TERRA AI Compass, tworzone są przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji (ChatGPT oraz Google Places). Oznacza to, że możemy sami zdecydować, jak dana trasa ma wyglądać i czy na przykład ma uwzględniać przystanek w konkretnej kawiarni czy lodziarni. W zasadzie wszystko tutaj zależy od naszych preferencji. Równie dobrze możemy zażyczyć sobie dwugodzinną wycieczkę po centrum Warszawy czy Krakowa. I tak zostaniemy poprowadzeni. Oczywiście polecenia wygenerowania trasy musimy uprzednio wprowadzić na smartfonie bądź innym urządzeniu mobilnym czy komputerze, a następnie przesłać do TERRA AI Compass, za pomocą oprogramowania, które również dostępne jest na GitHub jako OpenSource.

DIY – TERRA AI Compass

Kojarzycie skrót DIY? Chodzi do Do IT Yourself, czyli zrób to sam. I rzeczywiście TERRA AI Compass można zrobić samemu. O ile potrafi się skorzystać z oprogramowania OpenSource, posiada się drukarkę 3D i wcześniej wyposaży się w odpowiednie komponenty, których lista również jest udostępniona. Chodzi m.in. o moduł wyświetlacza LCD, moduł GPS, kontroler dotykowy, baterię czy gniazdo i przycisk ładowania.

Nie wiem, jak Wam, ale mnie się ta idea niesamowicie podoba. Co prawda Modem Works i Panter & Tourron, czyli studio, które zaprojektowało design urządzenia, nie wykluczają współpracy z innymi producentami, celem komercjalizacji urządzenia, ale jak twierdzą – wersja open source pozostanie na zawsze.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to