Volvo nie pojedziesz już więcej niż 180 km/h

Volvo od zawsze miało hopla na punkcie bezpieczeństwa. Dzięki temu w niektórych kręgach zyskało sobie miano najbezpieczniejszych samochodów na świecie. Technologie, które implementują pozwalają nawet wyhamować auto, aby oszczędzić życie kangurom (to w Australii). Teraz Szwedzi idą jeszcze dalej. Od 2020 roku będą ograniczali prędkość we wszystkich swoich samochodach do max. 180 km/h.

Volvo
fot. Volvo

Czy się Wam to podoba, czy nie – klamka zapadła. Volvo nie pojedziecie szybciej niż 180 km/h. Oczywiście tymi kupionymi od 2020 roku.

Nie da się ukryć, że jedną z największych przyczyn śmiertelności na drogach jest nadmierna prędkość. Wystarczy spojrzeć w policyjne statystyki. Tego samego zdania jest też Volvo i od 2020 roku chce wyposażać wszystkie swoje auta w ograniczniki prędkości niepozwalające na przekraczanie 180 km/h. Co więcej, Szwedzi chcą też, by auta samodzielnie zwalniały w okolicach szkół czy przedszkoli. To akurat pomysł wręcz rewelacyjny.

I o ile wszelkie działania mające poprawić bezpieczeństwo na drogach zasługują na pochwałę, pozostaje pytanie, jak tego typu deklaracje i działania wpłyną na sprzedaż w segmencie premium, do którego przecież Volvo tak bardzo chce się zaliczać. Często jest tak, że klienci premium celowo wybierają mocniejsze silniki, by mieć możliwość uzyskania większej mocy, co docelowo przełoży się na prędkość. I nie chodzi tu wcale o to, by notorycznie jeździć powyżej 200 km/h, lecz by mieć taką możliwość, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Z drugiej strony z komunikatu Volvo nie wynika, czy nastąpi w związku z tym również redukcja mocy silników czy tylko sam ogranicznik prędkości do 180 km/h. Ja jestem zdecydowanie za tą drugą opcją. A przynajmniej w S90 czy XC90. Pytanie, co na to BMW i Mercedes?

Volvo XC90
fot. Volvo

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to