Wi-Fi 6 coraz bliżej

Wi-Fi Alliance przygotowuje branżę technologiczną oraz konsumentów na nadejście nowego standardu komunikacji bezprzewodowej. Wi-Fi 6 ma poprawić przepustowość domowych łącz internetowych oraz zwiększy liczbę urządzeń, które będą mogły bezproblemowo komunikować się z jednym punktem dostępowym.

Lionel Paris z firmy Netgear twierdzi, że wszyscy potrzebujemy Wi-Fi 6, gdyż to standard umożliwiający podłączenie ponad stu urządzeń domowych, bez wpływu na przepustowość. Może i to prawda, ale póki co nie jesteśmy jeszcze na takim etapie connected, by w domach była setka urządzeń wpięta do sieci. Póki co obstawiałbym max. kilkadziesiąt. Tak czy siak, większa przepustowość sieci bezprzewodowych z pewnością by się przydała.

Z tego samego założenia wyszli pewnie też przedstawiciele Wi-Fi Alliance, którzy są odpowiedzialni za całe zamieszanie pod nazwą Wi-Fi 6. Co ciekawe, pierwotnie nowy standard miał mieć nazwę Wi-Fi 802.11.ax, ale sami przyznacie, że mało marketingowo to wygląda. Wi-Fi 6 brzmi znacznie lepiej. Niemal tak dobrze jak 6G 😉

Branża technologiczna już przygotowuje się na upowszechnienie nowego standardu. Pierwszym telefonem z certyfikatem Wi-Fi 6 jest Samsung Galaxy Note 10. Kompatybilne z nim są także najnowsze iPhone’y 11 (choć nie przeszły jeszcze przez proces certyfikacji). Mimo iż urządzenia nie zostały wyposażone w wyświetlacze pozwalające odpalać filmy w natywnym 4K bądź 8K, moduł Wi-Fi 6 usprawni w nich m.in. strumieniowanie gier z serwisu Apple Arcade czy Google Stadia, które zadebiutują pod koniec 2019 roku.

Wdrożenie Wi-Fi 6 znacząco usprawni także funkcjonowanie urządzeń wchodzących w skład internetu rzeczy. Po pierwsze będzie można podłączyć ich więcej, po drugie będzie lepsza prędkość, a po trzecie jeszcze większy zasięg. Poprawi się także bezpieczeństwo dzięki protokołowi WPA 3, co obecnie jest piętą achillesową, często wykorzystywaną przez hakerów.

Wi-Fi 6 – kiedy?

Proces wdrożeniowy nowego standardu podzielono na kilka faz. 16 września 2019 roku Wi-Fi Alliance uruchomiło proces certyfikacyjny urządzeń korzystających z modułów Wi-Fi 6. Stosowne certyfikaty przyznano już nowym modułom bezprzewodowym od takich firm, jak Broadcom, Cybress, Intel, Marvell Qualcomm czy Rucus, rozpoczynając tym samym masowe wdrażanie nowej technologii na rynku konsumenckim. Następnie w 2020 roku pierwsze urzędy certyfikujące mają umożliwić urządzeniom pracującym w standardzie Wi-Fi 6 korzystanie z dodatkowego pasma 6 GHz. Dwa lata później zadebiutuje technologia UL MU-MIMO, która znacząco przyspieszy przesył danych, a w 2024 roku pojawi się Wi-Fi 802.11be. To standard, który pozwoli przesyłać dane bezprzewodowo z prędkością do 30 Gb/s.

Wi-Fi na różnych piętrach domu

O ile problem zasięgu Wi-Fi w mieszkaniach raczej nie występuje, to w domach jest już o wiele gorzej. Jak tłumaczy Lionel Paris, to również ma ulec poprawie: Dzięki Wi-Fi 6 zasięg ulegnie poprawie o około 10–15 proc., jednak zakres nie zmieni się istotnie. Wi-Fi 6 działa w tym samym paśmie częstotliwości co Wi-Fi 5, czyli 2,4 i 5 GHz, dlatego potrzebujemy urządzeń takich jak Orbi Wi-Fi 6, żeby móc korzystać z internetu na różnych piętrach domu.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to