Smart Home Fibaro zhakowany

Specjaliści z Kaspersky obrali sobie za cel polskiego dostawcę rozwiązań z zakresu smart home, poznańskie Fibaro. Efekt trochę słaby. Dla Polaków oczywiście, bo okazało się, że przejęcie kontroli przez Rosjan nad domem atakowanego użytkownika, nie stanowi większego problemu.

Kojarzycie taki film, w którym Pierce Brosnan grał milionera, będącego właścicielem firmy oferującej czartery samolotów czy jakoś tak? W każdym razie w firmie zaczęły się pojawiać problemy z siecią. Lekarstwem na nie miał okazać się młody specjalista. Geniusz komputerowy. IT Guy. Przy okazji milioner poprosił go, by również zajął się technologiami w jego domu. Inteligentnym domu. I tutaj z tą historią Was zostawię, zachęcając do obejrzenia filmu Kontrola Absolutna z 2016 roku.

A teraz przenieśmy się do roku bieżącego, czyli 2019. W rolę specjalisty od komputerów wcielili się Rosjanie z firmy Kaspersky, a milionera odegrał również jeden z jej pracowników, udostępniając swoje, pewnie nieco mniejsze mieszkanie wyposażone w rozwiązania Fibaro. I jak się okazało, podobnie jak w 2016, tak i teraz, wcale nie potrzeba super mocy, by przejąć sterowanie nad domem.

Jak doszło do włamania do inteligentnego domu?

Jeden z pracowników Kaspersky udzielił badaczom z firmy dostęp do kontrolera swojego mieszkania. Urządzenie to łączy wszystkie inne inteligentne urządzenia i nadzoruje wykonywane operacje. Zatem złamanie jego zabezpieczeń oznaczałoby dla cyberprzestępcy możliwość ingerencji w cały ekosystem w celu przeprowadzenia różnych działań, od szpiegostwa oraz kradzieży po fizyczny sabotaż.

Wstępny etap badania obejmujący zbieranie danych naprowadził ekspertów na kilka potencjalnych wektorów ataków: za pośrednictwem bezprzewodowego protokołu komunikacyjnego Z-Wave powszechnie wykorzystywanego w automatyce domowej; za pośrednictwem interfejsu online panelu administracyjnego oraz za pośrednictwem infrastruktury chmury. Ten ostatni okazał się najbardziej skuteczny, jeśli chodzi o przeprowadzanie ataków: analiza metod przetwarzania żądań pochodzących z urządzenia ujawniła słaby punkt w procesie autoryzacji oraz możliwość zdalnego wykonania kodu.

W połączeniu, luki te mogłyby pozwolić osobie z zewnątrz uzyskać dostęp do wszystkich kopii zapasowych przesyłanych do chmury ze wszystkich centrów domowych FIBARO w wersji lite oraz przesłać zainfekowane kopie zapasowe do chmury, a następnie pobrać je do konkretnego kontrolera – mimo braku posiadania przywilejów w systemie. Brzmi niezrozumiale? No to teraz wyjaśnienie poniżej.

W ramach eksperymentu przeprowadzono atak testowy na kontroler. W tym celu przygotowano określoną kopię zapasową zabezpieczoną za pomocą hasła. Następnie wysłano za pośrednictwem chmury wiadomość e-mail oraz SMS do właściciela urządzenia, zalecając mu aktualizację oprogramowania układowego kontrolera. “Ofiara” wyraziła zgodę i pobrała zainfekowaną kopię zapasową. To pozwoliło badaczom uzyskać przywileje administratora kontrolera inteligentnego domu, a tym samym manipulować ekosystemem połączonych urządzeń. Jako dowód skutecznego włamania się do systemu, badacze zmienili dźwięk budzika – następnego dnia osobę, do której mieszkania się włamano, obudziła głośna muzyka drum’n’bass.

A jeśli chcecie rozkminić to, co tutaj się zadziało od strony technicznej, to łapcie ten link: https://securelist.com/fibaro-smart-home/91416/

Ciemna strona Smart Home

To są te czarne scenariusze, o których coraz częściej zaczyna się mówić. Po etapie zachwytu nad możliwościami, jakie oferuje Internet of Things, powoli przychodzi czas na zastanowienie się nad zagrożeniami płynącymi ze stosunkowo nowej technologii. Dlatego cieszą takie akcje jak ta przeprowadzona przez Kaspersky, bo dzięki niej firma zwróciła uwagę na lukę w zabezpieczeniach Fibaro, ale przede wszystkim zaczyna uświadamiać użytkowników. W czasach, kiedy coraz więcej urządzeń w domu mamy podłączonych do sieci, a niebawem kiedy będzie ich jeszcze więcej, począwszy od gniazdek elektrycznych, na lodówkach, pralkach czy żaluzjach kończąc, cyberbezpieczeństwo musi być priorytetem. Przysłowiowa głowa rodziny nie powinna już tylko potrafić zadbać o niezbędne finanse czy spłodzić syna i posadzić drzewo, ale także zapewnić bezpieczeństwo domowej sieci. A więc albo samemu stać się administratorem wszystkich urządzeń albo zlecić to specjalistom, którzy sami co jakiś czas będą symulowali ataki. I to wcale nie jest żart. Bo im więcej inteligentnych urządzeń w domu, tym więcej zagrożeń. To, co z definicji ma ułatwiać nam życie, w skrajnych przypadkach może stać się koszmarem. A muzyka drum’n’bass zamiast budzika, okaże się najmniejszym problemem. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że dzisiaj wyrządzenie krzywdy fizycznej, może być mniejszym złem, niż wyrafinowane i trudne do zatrzymania w krótkim czasie socjotechniki. Dlatego należy się zabezpieczać. I żeby była jasność – nie zniechęcam do smart home czy w ogóle IoT. Wręcz przeciwnie. Namawiam, tylko na miłość boską – dbajcie o bezpieczeństwo. Jak w seksie. Uprawiajcie go na potęgę! Ale z głową 😉

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Paweł Kacperek
Video thumbnail
Większość klientów przychodzi pogadać - Wiktoria Borkowska wywiad
39:22
Video thumbnail
Przejechałem ponad 1300 km elektrycznym Ssangyong Torres EVX / KGM Torres EVX
10:56
Video thumbnail
Technologie w restauracji McDonald`s - Bogusław Maziarz I TechTalks #3
27:37
Video thumbnail
Urządzenia monitorujące nasze zdrowie. Co nas czeka w przyszłości? TechTalks #2
16:22
Video thumbnail
Mentzen i bitcoiny, Shanmu S1 zaanalizuje mocz w domu, pływający samochód BYD #TechFlash 14
19:00
Video thumbnail
Opaska dla seniora: Locon Life Plus - najlepszy prezent dla rodziców #techgadżety
10:50
Video thumbnail
Ania Mucha o Rodzina Apple; Nissan Concept 20-23; Molecule.one; wideorejestratory MIO #TechFlash 13
12:23
Video thumbnail
Nieautoryzowany Starlink na okręcie wojennym USS Manchester - TechTalks #1 I Tech Commentary
08:58
Video thumbnail
AI wykryje uraz ścięgna, autonomiczny sklep Auchan GO, atak hakerski w Olsztynie #TechFlash 12
13:17
Video thumbnail
Opaska medyczna TeltoHeart, smart kosz na śmieci z Polski, AI w Nissan Yokohama Lab #TechFlash 11
12:33
Video thumbnail
Elektryczny traktor ogrodowy, teleopieka dla seniorów, roboty mobilne AMR #TECHflash 10
12:28
Video thumbnail
Technologiczne lotnisko; czajnik Xiaomi wie, kiedy się zepsuć; czujniki IoT w hulajkach #TECHFlash 9
10:31
Video thumbnail
The ICON - łódź BMW, XRAI GLASS - okulary dla niesłyszących, Toyoty w kopalni #TechFlash 8
13:38
Video thumbnail
Mobilny skaner uzębienia; wpływ AI na rynek pracy; Jeep Grand Cherokee V - #TechFlash 6
11:28
Video thumbnail
Co zabrać ze sobą na plażę? 12 technologicznych gadżetów #techgadżety
13:30
Video thumbnail
AI przewidzi raka trzustki; wirtualne laboratoria dla szkół; zegarek Suunto Vertical dla aktywnych
07:21
Video thumbnail
Samochody elektryczne, które lubi Niko 🚘🔋
11:53
Video thumbnail
Roboty: gdzie mają już zastosowanie? Medycyna, straż pożarna, fabryki, a nawet.... życie osobiste
12:22
Video thumbnail
CUPRA Tavascan, wojskowy neutralizator dronów i osiedle zaprojektowane przez AI
16:48
Video thumbnail
Zawody przyszłości; Merkury 2.0 - komunikator dla Wojska Polskiego; elektryczny rower cargo
16:45
Video thumbnail
Latający samochód XPeng; zautomatyzowane parkowanie od Bosch; Dom Zmienny
14:32

Zerknij też na to