Apator zawarł umowę ze spółką Phoenix Systems na zaprojektowanie elementów do nowego urządzenia, jakim ma być inteligentny licznik elektryczny. Będzie działał w oparciu o system operacyjny Phoenix-RTOS.
Inteligentny licznik elektryczny made in Poland? Tak, to możliwe. Wszystko dzięki współpracy Apator – jednego z większych producentów liczników oraz spółki Phoenix Systems, będącej częścią Grupy Atende. Warto w tym momencie dodać, że Phoenix Systems jakiś czas temu stworzyła swój własny system operacyjny, dedykowany dla urządzeń IoT. I to właśnie w oparciu o Phoenix-RTOS, obie firmy mają stworzyć nowy, inteligentny licznik elektryczny. Nie jest to pierwsza współpraca obu firm, bo system Phoenix-RTOS jest już wykorzystywany w inteligentnych gazomierzach iSmart spółki Apator Metrix.
Projektowany inteligentny licznik elektryczny będzie zaawansowanym urządzeniem IoT, wykorzystującym protokół IP i różne standardy komunikacji przewodowej (np. PLC PRIME) oraz bezprzewodowej (np. IEEE 802.15.4 LTE-Cat M1 450 MHz). Zakłada się, że licznik będzie mógł pełnić funkcję routera IP i przekazywać dane z innych liczników, co pozwoli na uzyskanie współczynnika skuteczności odczytu bliskiego 100%.
Architektura projektowanego licznika energii zostanie zbliżona do architektury systemu komputerowego, a system operacyjny stworzy środowisko dla działania różnych aplikacji użytkownika. Jest to podejście znane z powszechnie używanych urządzeń mobilnych.
Zazwyczaj nie przytaczam w swoich materiałach cytatów prezesów z informacji prasowych, ale słowa Pawła Pisarczyka, równie dobrze bez cienia zażenowania mógłbym sam wypowiedzieć podczas którejś ze swoich prelekcji: „Dotychczasowe wdrożenia inteligentnych sieci energetycznych pokazały, że inteligentny licznik energii powinien stać się zaawansowanym urządzeniem Internetu Rzeczy, które zapewnia wysoką skalowalność, modularność i odpowiedni poziom bezpieczeństwa gromadzonych danych”.
Współpraca obu firm jedynie potwierdza fakt, że w Polsce tworzy się coraz większy rynek na produkt, jakim jest inteligentny licznik elektryczny. Przybywa także nowych podmiotów, które chcą również zawalczyć o swój kawałek tortu.
A jeśli ciekawi Was wątek inteligentnych liczników w kontekście cyberbezpieczeństwa, to nieustannie odsyłam do jednej z lepszych pozycji, jakie do tej pory czytałem w tym temacie, czyli książki Blackout.