Ataki na komputery przemysłowe 2021

Zespół ICS CERT firmy Kaspersky podaje, że w pierwszej połowie 2021 atakowano średnio co trzeci komputer przemysłowy. Wykorzystywano do tego głównie spyware oraz szkodliwe skrypty. Ataki na komputery przemysłowe to gigantyczne straty dla przedsiębiorstw.

Jak tłumaczy Kaspersky, ataki na organizacje przemysłowe są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do kradzieży danych oraz pieniędzy, jak również zakłóceń w ustalonym systemie produkcji. O tym, jak może być to groźne mogli przekonać się kilka miesięcy temu mieszkańcy USA, kiedy atak na Colonial Pipeline skutkował brakiem paliwa na stacjach benzynowych. Nie wiem dokładnie, co i w jaki sposób zostało zaatakowane, jednak efekty były katastrofalne. Podobnie może być z każdym przedsiębiorstwem przemysłowym, np. produkcyjnym czy wytwórczym.

Z raportu zespołu ICS CERT firmy Kaspersky wynika, że w pierwszej połowie 2021 r. ich rozwiązania bezpieczeństwa zablokowały ponad 20 000 wariantów szkodliwego oprogramowania. Aby dowiedzieć się, jak w badanym okresie zmienił się krajobraz zagrożeń dla systemów przemysłowych, badacze przeanalizowali różne rodzaje szkodliwego oprogramowania wykorzystywanego w cyberatakach. Okazało się, że odsetek oprogramowania spyware oraz szkodliwych skryptów wykorzystywanych w atakach na systemy przemysłowe nieustannie wzrastał na przestrzeni minionych sześciu miesięcy.

O 0,4 punktu procentowego wzrosła liczba programów spyware (trojany szpiegujące, backdoory oraz keyloggery), które wykorzystywane są głównie do kradzieży pieniędzy. Jednocześnie o 0,7 punktu procentowego zwiększyła się liczba szkodliwych skryptów. Cyberprzestępcy stosują takie narzędzia na różnych stronach internetowych z nielegalnie skopiowaną zawartością w celu przekierowania użytkowników do zasobów rozprzestrzeniających spyware lub szkodliwe oprogramowanie, którego celem jest kopanie kryptowaluty bez wiedzy użytkownika.

Grafika tytułowa: Infographic plik wektorowy utworzone przez jcomp – pl.freepik.com

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to