AZzardo Smart – polski producent lamp wchodzi w smart home

Torino Holding to polski producent lamp AZzardo, który postanowił rozszerzyć swoją ofertę o rozwiązania z zakresu smart home. W tym celu dogadał się Tuya Inc., który jest dostawcą globalnej platformy Internet of Things, służącej między innymi do obsługi rozwiązań z zakresu inteligentnego domu.

IDC wskazuje, że w latach 2019-2023 segment zdalnego zarządzania oświetleniem, monitoringiem i ogrzewaniem będzie rósł w tempie ponad 27-procent rocznie. Dziś to obszar, który odpowiada za jedną piątą rynku smart home, a do 2023 roku ma on wzrosnąć o prawie 10 punktów procentowych. Co istotne, obok stosunkowo popularnych systemów do zdalnego zarządzania oświetleniem czy ogrzewaniem – wciąż pojawiają się na nim nowe urządzenia i rozwiązania, a lista produktów, które można podłączyć do sieci jest coraz dłuższa. Systemy są również coraz bardziej kompatybilne, a wszystkim można sterować z poziomu jednej aplikacji w smartfonie.

Takie plany ma również poznańska firma Torino Holding, właściciel marki AZzardo, która na polskim i europejskim rynku oświetleniowym jest już rozpoznawalna. Obecnie swoją dotychczasową ofertę wzbogaca o produkty typu smart. Niedawno zaprezentowała serię AZzardo Smart, w skład której wchodzą produkty, posiadające taką funkcjonalność, jak oświetlenie sterowane jednym kliknięciem smartfona, bądź prostą komendą głosową albo włączające i wyłączające się według wcześniej ustalonego scenariusza.

Czy prezentowane AZzardo Smart jest lepsze od innych rozwiązań smart home na rynku? Nie sądzę. Rzekłbym, że nawet porównywalne, chociaż platforma IoT od Tuya daje rzeczywiście całkiem niezłe możliwości. Diabeł jednak pogrzebany jest gdzie indziej. AZzardo, które ma już rzeszę swoich klientów i jest w miarę rozpoznawalną marką na rynku oświetleniowym, znacznie łatwiej będzie budować ekosystem swoich inteligentnych produktów. Zwłaszcza, że jak podkreśla Mariusz Prymowicz, prezes Torino Holding S.A., z AZzardo Smart chcieliby pójść nieco dalej niż większość rozwiązań z zakresu smart home, które są oferowane na rynku. Co to oznacza? Otóż nie mniej, nie więcej, jak to, że w ofercie mają pojawić się także urządzenia służące do zdalnego zamykania zaworu gazowego czy wodnego. Prymowicz wspomina takkże o lodówce, która będzie informowała o tym, że skończyło się masło czy mleko, ale nie bardzo rozumiem, co autor ma na myśli i jak widzi swoją firmę w tym segmencie. Bo po pierwsze takie rozwiązania już istnieją, a po drugie kolejka dostawców IoT do liderów AGD, jak Samsung, Bosch, Liebherr czy nawet rodzima Amica, jest całkiem długa, nie wspominając o tym, że część z tych liderów rynku AGD, ma w swoich strukturach laboratoria IoT, od lat pracujące nad tym, o czym wspomina prezes Prymowicz. Ale warto mieć aspiracje i ja to szanuję.

Póki co, AZzardo Smart pomoże włączyć i wyłączyć lampę czy zmienić kolor oświetlenia. To i tak więcej niż proponuje na polskim rynku chociażby Locon i mu podobni, którzy w ramach smart home pchają na potęgę różnego rodzaju czujniki i akcesoria z Chin. Czemu zatem więcej? Chociażby z tego powodu, że AZzardo ma swoje własne produkty – lampy i dzięki platformie Tuya, już dzisiaj oferuje możliwość sterowania głosowego z wykorzystaniem Amazon Alexa czy Google Home. A jak podają różnej maści firmy analityczne – asystenci głosowi to przyszłość smart home.

Co ważne, do systemu AZzardo Smart można podłączyć również urządzenia innych producentów. To akurat bardzo mądry ruch.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to