Bezpłatna aktualizacja Porsche Taycan pozwoli naładować auto szybciej

Porsche poinformowało, że aktualizacja Porsche Taycan obejmie całą gamę modelową i będzie bezpłatna. Wprowadzi ona szereg funkcjonalności, które można było dotąd uzyskać jedynie w rocznikach modelowych 2023.

Aktualizacja oprogramowania w samochodzie. Takie hasła powoli stają się już standardem. Standardem, który był nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj jednak mamy do czynienia z zupełnie nową motoryzacją. Potwierdza to właśnie akcja Porsche, jaką jest bezpłatna aktualizacja Porsche Taycan, czyli pierwszego całkowicie elektrycznego samochodu sportowego niemieckiego producenta. Warto przy tym wspomnieć, iż od początku wprowadzenia go na rynek, czyli od końca 2019 roku, sprzedano go już w liczbie przekraczającej 75 tysięcy egzemplarzy. To tylko pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się Taycan.

Dzięki aktualizacji obecni nabywcy Taycana skorzystają m.in. ze zwiększonej efektywności układu napędowego, a także z nowych funkcji i ulepszeń w zakresie Porsche Communication Management (PCM), Porsche Connect oraz systemów wsparcia – w zależności od tego, kiedy dostarczono ich egzemplarz. Aktualizacja obejmuje również opcję odblokowania poszczególnych funkcji i elementów wyposażenia już po zakupie (tzw. funkcje na żądanie, ang. functions on demand – FoD), a do tego poszerzy możliwości bezprzewodowej (OTA) wszystkich odmian Porsche Taycan. Jak już napisałem – aktualizacja jest bezpłatna i można ją przeprowadzić podczas wizyty w serwisie Porsche.

Jak tłumaczy Porsche – dokładny zakres aktualizacji i czas trwania niezbędnej wizyty w serwisie zależą od konkretnego statusu oprogramowania danego egzemplarza Porsche Taycana. Im starszy samochód, tym więcej udoskonaleń i innowacji zyska jego użytkownik.

Aktualizacja Porsche Taycan

Bezpłatna aktualizacja – co obejmuje?

Poniżej przybliżam Wam najważniejsze funkcjonalności, które obejmuje bezpłatna aktualizacja. Szkoda, że aby ją przeprowadzić, póki co niezbędna jest wizyta w serwisie, ale przypomnę, że nie od razu Rzym zbudowano. Za jakiś czas, Wasz Taycan będzie się aktualizował, jak Wy na przykład będziecie sobie słodko spali, czyli w nocy. Albo opcja nr 2: na podstawie analizy stylu Waszej jazdy, Waszych codziennych nawyków i wreszcie dostępu do kalendarza – sam wybierze najbardziej odpowiednią porę na przeprowadzenie aktualizacji. Ale to za kilka lat. Teraz, zobaczcie, co zyskacie podczas wizyty w serwisie:

– Zespół napędowy: w odmianach z napędem na wszystkie koła w trybach jazdy Normal i Range, przy częściowym obciążeniu, przedni silnik elektryczny zostaje niemal prawie całkowicie odłączony i pozbawiony zasilania. Podczas jazdy wybiegiem (żeglowania) oraz w trakcie postoju obie osie pozbawione są odpływu momentu napędowego. Tzw. elektryczny wolnobieg zmniejsza straty wynikające z tarcia, zwiększając zasięg samochodu. Wskazanie działania napędu na wszystkie koła jest teraz prezentowane na centralnym ekranie, jako wskaźnik przepływu energii. Dzięki temu łatwiej zobaczyć aktualny status pracy napędu. Zoptymalizowano także strategię odzyskiwania energii – na przykład ustawienie automatycznej rekuperacji zostaje zachowane nawet wtedy, gdy kierowca zmieni program jazdy. Ulepszenia te dotyczą egzemplarzy Porsche Taycan z lat modelowych 2020 i 2021. W późniejszych modelach było to już w standardzie.

– Porsche Communication Management (PCM) i Porsche Connect: tutaj modernizacja obejmuje nowe funkcje i kolorowe kafelki na ekranie startowym, a także zapewnia jeszcze łatwiejszą obsługę. W egzemplarzach z lat modelowych 2020 i 2021 oraz tych wyprodukowanych do połowy lutego 2022 r. aktualizacja optymalizuje sterowanie głosowe i integruje aplikację Spotify. Interfejs Android Auto jest teraz dostępny bezprzewodowo, a stacje ładowania można filtrować i wybierać w systemie nawigacji na podstawie mocy ładowania. Co więcej, użytkownicy Porsche Taycan z roku modelowego 2021 z wyświetlaczem head-up mogą spodziewać się m.in. zoptymalizowanego widoku mapy nawigacji, poszerzono bowiem możliwości prezentacji treści na wyświetlaczu. W przypadku wszystkich egzemplarzy elektrycznego samochodu sportowego sprzed roku modelowego 2023 pokładowa instrukcja obsługi może być teraz obsługiwana za pomocą sterowania głosowego.

– Systemy wspomagające: niektóre systemy mogą wspierać teraz kierowcę w jeszcze większej liczbie sytuacji. Czujniki wspomagania parkowania ParkAssist oferują większy zasięg działania, a ponadto usprawniono wyszukiwanie wolnych miejsc parkingowych, dzięki czemu Taycan może parkować na jeszcze mniejszych powierzchniach. Z udoskonaleń tych skorzystają posiadacze egzemplarzy z lat modelowych 2020, 2021 i 2022.

– Funkcje odblokowywane po zakupie samochodu (tzw. funkcje na żądanie, ang. functions on demand, FoD): wszystkie warianty Porsche Taycan z lat modelowych 2020, 2021 i 2022 można teraz na życzenie wzbogacić o funkcję bezkluczykowego otwierania drzwi i tylnej pokrywy. W przypadku nowego roku modelowego opcja zdalnych aktualizacji oprogramowania (ang. over-the-air, OTA), została dodatkowo poszerzona.

– Ładowanie i płatność bez użycia aplikacji czy karty: od niedawna w ramach wyposażenia akcesoryjnego dostępna jest również ładowarka pokładowa o mocy 22kW. Odpłatne zamontowanie ładowarki można połączyć z wizytą w serwisie w celu aktualizacji oprogramowania. Moc ładowania do 22 kW znacząco skraca czas potrzebny na uzupełnienie energii w przypadku pojemniejszego wariantu akumulatora. W Europie i Ameryce Północnej modernizacja obejmuje również aktywację funkcji Plug & Charge, która umożliwia wygodne ładowanie i płatność bez użycia karty lub aplikacji. Gdy tylko kabel ładujący zostanie podłączony, Taycan nawiąże szyfrowaną komunikację ze stacją zgodną z Plug & Charge. Procesy ładowania i płatności są wtedy realizowane automatycznie.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to