Blockchain może zrewolucjonizować służbę zdrowia

O technologii blockchain mówi się od dawna. W pierwszej fazie wiele nadziei wiązano z jej upowszechnieniem na rynku walutowym. Jednak jak się okazuje, procesy bezpiecznego przetwarzania i przesyłania dokumentów, mogą być wykorzystywane również w medycynie.

Nad wykorzystaniem technologii blockchain w procesie weryfikacji tożsamości użytkowników pracuje wiele korporacji, które widzą w rozproszonych danych niezawodną i bezpieczną metodę przetwarzania danych za pośrednictwem internetu. Nic więc dziwnego, że może mieć również zastowanie do tworzenia dokumentacji medycznej. Jak tłumaczy bowiem Kamil Gancarz, prezez Blockchain Development Foundation – „W przypadku technologii blockchain, jeżeli dokument jest przypisany do konkretnej osoby, to nie ma możliwości go podrobienia. Wiele czynności będzie weryfikowanych przez technologię, a nie za pomocą człowieka. Zaufanie zostanie przeniesione z instytucji bądź osoby na technologię.

Jak blockchain może pomóc służbie zdrowia?

Jakie więc technologia rozproszonych danych może mieć zastosowanie w służbie zdrowia? Otóż umożliwi przede wszystkim dostęp do naszej pełnej dokumentacji medycznej lekarzom na całym świecie. Oznacza to, że jeśli gdzieś wyjedziemy i ulegniemy wypadkowi, to nie będzie już konieczności ściągania naszej dotychczasowej dokumentacji medycznej z różnych placówek, bo uprawnieni lekarze na całym świecie będą mieli do niej dostęp. Dobrym przykładem jest brytyjska platforma MedicalChain, która umożliwia bezpieczne przechowywanie i przetwarzanie danych o pacjentach i metodach leczenia za pośrednictwem technologii danych rozproszonych. Usługa daje możliwość pacjentom przeglądania kart zdrowia za pośrednictwem urządzeń mobilnych, a lekarzom przeglądanie pełnej dokumentacji medycznej właśnie bez konieczności ściągania jej z różnych placówek.

Jak słusznie zauważa Kamil Gancarz – tego typu możliwości mogą w niektórych przypadkach ratować ludzkie życie.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to