BMW iX xDrive50 i xDrive40 kompatybilne z 5G

Nie da się ukryć, że auta elektryczne to nasza przyszłość. Znacznie bliższa niż samochody autonomiczne. Ta przyszłość stoi też pod znakiem technologii. W tym 5G. Nic więc dziwnego, że BMW dba o to zawczasu.

Samochody stają się coraz bardziej technologiczne. Już kiedyś chyba napisałem, że moim zdaniem to rozwój elektryków w dużej mierze napędza rozwój connected cars, które stają się swoistymi platformami Internet of Things na czterech kołach. Kolejnym potwierdzeniem mojej tezy są technologie zaimplementowane w BMW iX, którego debiut rynkowy zapowiadany jest na koniec bieżącego roku. W roli głównej wystąpią dwa modele z serii iX. Będą to BMW iX xDrive50 oraz BMW iX xDrive40. Niemiecki producent właśnie to zadeklarował. Oba w pełni elektryczne i o całkiem niezłej mocy – iX xDrive50 – 500KM, a iX xDrive40 – 300 KM.

BMW 5G

BMW iX przystosowane do 5G

BMW informuje, iż w serii iX został po raz pierwszy zastosowany całkowicie nowy moduł technologiczny, odpowiadający między innymi za automatyzację jazdy i usługi cyfrowe. Dzięki niemu moc obliczeniowa przystosowana jest przetwarzania o 20 razy większej liczby danych niż w poprzednich modelach. Pozwala to na przetwarzanie dwukrotnie więcej danych z systemów czujników pojazdu niż dotychczas. Pamiętajmy bowiem o tym, że nowe auta coraz częściej komunikują się z otaczającą je infrastrukturą, zarówno miejską, jak i domową.

BMW 5G

Co więcej, jak powiedział Frank Weber, członek zarządu BMW AG odpowiedzialny za rozwój, BMW iX jest kompatybilne z 5G oraz będzie miało nowe i ulepszone funkcje zautomatyzowanej jazdy. Taka deklaracja potwierdza tylko fakt, że niemiecki producent poważnie podchodzi do tematu technologii i już prawdopodobnie pracuje nad wieloma rozwiązaniami, które będą możliwe na szerszą skalę, dzięki 5G. I mimo, że wdrażanie tego standardu sieci w Polsce idzie jeszcze stosunkowo powoli, chyba nikt już nie ma złudzeń, że wcześniej czy później to nastąpi. To dobra też informacja dla firmy Ericsson, która dwoi się i troi, by sprzedać operatorom telekomunikacyjnym swoje rozwiązania z zakresu 5G. Słowa Webera powinni sobie do serca wziąć też operatorzy telekomunikacyjni, bo jeśli sprzedaż elektryków nadal będzie rosła, a nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić, to inni producenci samochodów również będą chcieli zaoferować kolejne usługi związane chociażby z częściową autonomicznością. A do tego niezbędna jest szybka łączność, jaką ma zapewnić właśnie 5G. Zależność rozwoju branży motoryzacyjnej od operatorów telekomunikacyjnych chyba jeszcze nigdy dotąd nie była aż tak widoczna.

Autor

Podoba Ci się? Udostępnij innym

Mam nadzieję, że podobał Ci się mój tekst, pomógł albo zainspirował. Trochę krótsze treści związane z tech będą też pojawiały się na moim instagramie w formie insightów. Wbijaj na niego i dodaj mnie do obserwowanych, deal?

227 Obserwujący
Obserwuj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź najnowszy odcinek Naładowani TV - omówienie wydarzeń ze świata elektromobilności

Najnowsze na blogu

Chcesz co jakiś czas dostawać najlepsze moje teksty?

Zostaw swój adres, a gwarantuję, że zbytnio spamować Cię nie będę