Celebryci zachwyceni FaceApp

Ponad 100 milionów użytkowników pobrało aplikację FaceApp, w tym ci najbardziej znani i lubiani. Generator starości, czyli #AgeChallenge, bądź #FaceAppChallenge od kilku dni podbija internet, wywołując przy tym lawinę kontrowersji.

Od wczoraj w Polsce, a od kilku dni na świecie, na niemal wszystkich serwisach społecznościowych (Twitter, Insta, Facebook) można zobaczyć zdjęcia naszych znajomych i tych, których obserwujemy, w nieco starszym wieku. To efekt akcji #AgeChallenge, jaka ma na celu popularyzację apki FaceApp. I rzeczywiście wyzwanie udało się osiągnąć, a zabawę podjęli nawet celebryci z różnych krajów. Zanim pokażę Wam, kto i jak się zmienił, kilka słów o propagandzie strachu, jaką sieją nie tylko polskie media.

Rosjanie skradną Ci tożsamość, czyli gównoburza z Ministerstwem Cyfryzacji w tle

Podobnie, jak to miało miejsce w przypadku Prismy (pamiętacie jeszcze tę apkę? mój awatar pod każdym artykułem jest pochodzi właśnie z niej), tak i tutaj autorami aplikacji są Rosjanie. I chyba głównie właśnie to wywołało wręcz lawinę niepochlebnych artykułów, jakoby nasze zdjęcia zostaną przechwycone i wykorzystane. Od wczoraj niemal wszystkie polskie media biją na alarm, wypisując te bzdury. Co więcej, nawet przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji, niejaki dr Maciej Kawecki, pełniący funkcję Dyrektora Departamentu Zarządzania Danymi, zamieścił swoją wypowiedź na LinkedIn, w której opisuje zasadę działania aplikacji i przestrzega przed jej użytkowaniem. Powołuje się na wielkie afery wycieku danych i zarzuca twórcom aplikacji pochodzenie z tego samego miasta co Kaspersky i inne rosyjskie serwisy. Na litość boską – od przedstawiciela Ministerstwa Cyfryzacji oczekiwałbym nieco większej elokwencji i znajomości tematu, zwłaszcza, że regulamin FaceApp w zasadzie znacząco nie różni się od setek innych, no poza faktem, że stworzyli ją Rosjanie. A jeśli agencja marketingowa obsługująca FaceApp, dokładnie przeanalizowała szum wokół Prisma i świadomie puściła do kilku mediów kaczkę, z tym przechwyceniem danych, to Panie Macieju – serdecznie winszuję 😀 Bo w myśl zasady, nie ważne jak, byle mówili – 100 milionów pobrań nie wzięło się znikąd. Zwłaszcza, że chociażby ja korzystałem z tej apki jeszcze w zeszłym roku, sprawdzając jak będę wyglądał bez włosów. I pewnie byłem w nielicznym gronie jej użytkowników, więc trzeba było coś zrobić, by je zwiększyć. Poniżej ta fantastyczna, żeby nie powiedzieć fanatyczna, wypowiedź Dyrektora Departamentu Zarządzania Danymi:

FaceApp Maciej Kawecki

Swoją drogą, jeżeli to rzeczywiście jest zaplanowana strategia marketingowa, to chylę czoła przed tą agencją. Nawet ja bym lepiej tego nie wymyślił, a kilka udanych akcji dla różnych klientów mam na koncie. Ciekawe – oczywiście czysto hipotetycznie – ile wysiłku musieli włożyć, by przekonać zarząd FaceApp, że to może się opłacać?

No to skoro omówiliśmy już pobieżnie opinie ekspertów i mediów, popatrzmy, jak będą za kilkadziesiąt lat wyglądali ci znani i lubiani. A jeśli jeszcze chcielibyście na chwilę wrócić do paranoi dotyczącej prywatności zdjęć, to odsyłam na merytoryczny jak zawsze artykuł Niebezpiecznika.

Celebryci grają w #AgeChallenge / #FaceAppChallenge

Mimo, że przy zdjęciach często brakuje hashtagu #AgeChallenge, a logo FaceApp jest skrzętnie ucinane, to i tak wiadomo, o co chodzi i za pomocą jakiego narzędzia zostało to zrobione. I to właśnie oni – znani, popularni i masowo lubiani – napędzają popularność apki. I jest ich coraz więcej. I na szczęście większość z nich nagminnie nie korzysta z LinkedIn, by trafić na wspomniany powyżej wpis doktora Kaweckiego i nie odwiedza zbyt często popularnych serwisów technologicznych. Efekty tego widać na Instagramie. Jak ja miałbym takich emisariuszy, to pierwszy numer Jaram się tym, sprzedałby się w milionach egzemplarzy. A swoją drogą – w pierwszym numerze poświęcę sporo miejsca, na opisanie różnych sytuacji związanych właśnie z FaceApp. Wracając jednak do meritum – Panie i Panowie, Panowie i Panie, popatrzmy jak za jakieś kilkadziesiąt lat będą wyglądali ci, którymi się dzisiaj zachwycamy.

Wyświetl ten post na Instagramie.

■LD S■K■L

Post udostępniony przez W■JTEK S■K■Ł (@wojteksokol)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Drogi @maciej_dowbor. Przy Tobie ZAWSZE czuję się młodo i tak kobieco. Wiem, że czasami, żeby nie powiedzieć ZAWSZE, nie umiesz się pogodzić ze swoim wiekiem. Mam nadzieję, że TA SWOISTA terapia Ci w tym pomoże… W głębi serca wiem, że to takie piękne uczucie kiedy możesz drugiej stronie pokazać, że o niej myślisz i że niemal z drugą osobą współodczuwasz. 🤫🤭No cóż, tyle ostatnio w moich tekstach było o empatii. Czasami, ale tylko czasami nie sposób mi się oprzeć i po prostu złośliwą być muszę.😂😂😂A że Ty wciąż tyle prawisz o MOIM wieku- No cóż , patrząc na załączonym obrazku gołym okiem widać kto gorzej na tym wyszedł. 😂😂😂#jatezwzgodziezmoda #jestemtrendy #faceapp #mlodazona #dowborybehappy #dowborowelove #✌

Post udostępniony przez Joanna Koroniewska (@joannakoroniewska)

Wyświetl ten post na Instagramie.

BIG PIMP POPPA PLEIN 👴

Post udostępniony przez Philipp Plein (@philippplein)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Merry Christmas everyone 😏😂 #nudy #boruc

Post udostępniony przez Artur Boruc (@arturboruc)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Stay fresh bro

Post udostępniony przez Tyga (@instatyga)

Wyświetl ten post na Instagramie.

July 17, 2065

Post udostępniony przez Will Smith (@willsmith)

To co, wystarczy? Dodam, że niektórzy chyba uwierzyli w to co, podają niektóre media i mocno wzięli to sobie do serca, kasując zdjęcia z instagrama i być może nawet usuwając samą apkę z telefonu. Na pochybel ruskiej aplikacji! Do tych osób należy Magda Mołek czy 50cent. Porobiłem nawet screeny tych zdjęć na potrzeby tego materiału, ale skoro sami je pousuwali, to ja też nie będę publikował. Mimo, że jak sami dobrze wiecie – w internecie nigdy nic nie ginie.

No i oczywiście ja też podłapałem zabawę. Za kilkadziesiąt lat będę wyglądał właśnie tak.

I dalej z taką samą pasją będę opowiadał o Internet of Things czy jak tam technologie za kilkadziesiąt lat będzie się nazywać. A może do tego czasu w końcu napiszę książkę, tak dobrą jak Blackout Marca Elsberga? Póki co, trzeba dodać tutaj kolejne epizody z życia Konstantego Boskiego, bo po ruchu w serwisie widzę, że dość mocno zainteresował co poniektórych.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to