Comarch zrobił sobie showroom IoT i nazwał go Innovation Space

W siedzibie głównej Comarch, krakowska spółka otworzyła Strefę Innowacji, czyli przestrzeń, w której zostały zaprezentowane produkty i usługi firmy m.in. z obszaru IoT, a w tym telediagnostyki i monitoringu telemedycznego, rozwiązań z zakresu e-mobility, sklepu przyszłości, a także 5G, sztucznej inteligencji czy VR.

Comarch stawia na Internet of Things od dobrych kilku lat. Swoje rozwiązania oparte o beacony miał wdrażać w ramach smart city nie tylko w Krakowie, ale nawet w Montrealu. A ponad dwa lata temu miałem okazję uczestniczyć też w otwarciu laboratorium IoT w Comarch, które wyglądało wówczas tak:

Co ciekawe, jak wtedy usłyszałem od Prezesa Filipiaka – krakowska spółka swoje laboratorium miała wykorzystywać zarówno na produkcję własnych rozwiązań, ale także jako linie produkcyjne dla innych.

Comarch jak muzeum

Wracając jednak do Innovation Space, to podobnie jak w muzeach, które korzystają z dobrodziejstw oferowanych przez Internet of Things, tak i tutaj, odwiedzający otrzyma smartfon z zainstalowaną aplikacją, która zastępuje żywego przewodnika.

Aplikacja zintegrowana jest z rozmieszczonymi w pomieszczeniach beaconami. W ten oryginalny sposób, Comarch prezentuje możliwości jednej ze swoich usług. Podobne rozwiązanie wdrożył w krakowskim centrum handlowym.

Innocation Space

Co zobaczymy w Comarch Innovation Space?

Smart City. Pierwsza strefa prezentuje rozwiązania wykorzystujące technologie e-mobility. Te niezależne i połączone usługi zmieniają aglomerację miejską w inteligentne miasto. Przy ich użyciu mieszkańcy mogą m.in. dokonywać płatności za usługi wspólne oraz korzystać z aplikacji wskazujących wolne miejsca parkingowe. Firmy natomiast mają możliwość prowadzenia wirtualnego biura. To z myślą o przedsiębiorstwach także, zaprezentowano Comarch Cloud Infraspace – zaawansowany produkt chmurowy, który możliwia przedsiębiorcom sprawne przeprowadzenie transformacji cyfrowej, optymalizację kosztów i osiąganie lepszych wyników biznesowych.

5G. Na stoisku dedykowanemu branży telekomunikacyjnej można zobaczyć, w jaki sposób ewoluowały sieci komórkowe ze standardu 1G do 5G.

Internet of Things. Odwiedzający tę strefę mogą skorzystać z dostępu do platformy Comarch IoT, działającej w chmurze. Umożliwia ona definiowanie procesów, zarządzanie oraz zdalne sterowanie podłączonymi do niej urządzeniami. Ponadto przechowuje i analizuje ogromną ilość danych, które są wykorzystywane przy podejmowaniu decyzji w czasie rzeczywistym. Ma to zastosowanie zarówno w przemyśle, handlu detalicznym, jak i w służbie zdrowia.

e-Zdrowie. W tej strefie prezentowane są technologie, które zmieniają świat medycyny. Odwiedzający mogą m.in. przeprowadzić podstawowe badania w punkcie diagnostycznym, a ich wyniki zostaną przeanalizowane przez automatyczną platformę analityczną, zweryfikowane przez personel medyczny i wysłane na wskazany ardres mailowy. Można też będzie zapoznać się z działaniem aplikacji HealthNote, służącej m.in. do bezpiecznego gromadzenia i udostępniania elektronicznej dokumentacji medycznej. Dodatkowo udostępnione zostaną urządzenia, które monitorują stan zdrowia pacjenta, m.in. opaska życia oraz kamizelka Cardiovest, a także czujniki, mierzące np. poziom tlenku węgla w domach.

e-społeczeństwo. Tutaj znajdują się systemy, które wspierają rozwój e-społeczeństwa. Rozwiązania dedykowane dla administracji publicznej, umożliwiające załatwianie spraw urzędowych w szybki i łatwy sposób. Dzięki nim samorządy mogą oferować e-usługi dostępne dla obywateli, m.in. takie jak składanie wniosków i pism urzędowych, głosowanie w budżecie obywatelskim czy dokonanie płatności podatku lokalnego.

Na tym stoisku prezentowany jest również system informacji parkingowej Comarch Smart Parking, będący pomocnym narzędziem w pracy zarządców i operatorów parkingowych oraz władz miejskich przy tworzeniu stref płatnego parkowania czy parkingów Park & Ride. W strefie dostępna jest aplikacja mobilna dla kierowców, która ułatwia znalezienie wolnego miejsca parkingowego.

Ostatnim z prezentowanych w tej strefie rozwiązań jest wideoanalityka, która pomaga m.in. na rozpoznawania twarzy. Technologia może być wykorzystywana przez służby mundurowe i być pomocna w identyfikacji tożsamości.

Finanse i ubezpieczenia. Tutaj do dyspozycji gości oddana została aplikacja asystenta finansowego, wykorzystująca technologię wirtualnej rzeczywistości, system wyposażony w sztuczną inteligencję, która służy do szacowania wartości szkód i udzielania pożyczek, a także model osiedla 3D oraz aplikacja do wyceny nieruchomości, jak również kontroli wiarygodności kredytowej.

Retail, omnichannel, przemysł 4.0 i business intelligence. To wszystko znalazło się w strefie dedykowanej do zarządzania przedsiębiorstwem. Odwiedzający to stoisko mogą sprawdzić, jak technologie uczenia maszynowego, zaawansowanej analityki i sztucznej inteligencji, wbudowane w systemy Comarch ERP, usprawniają zarządzanie procesami oraz danymi w firmie. W strefie tej wytłumaczone zostały pojęcia związane z branżami retail i produkcji, takie jak customer experience, omnichannel, Przemysł 4.0. Zaprezentowane zostało również jak Comarch w realizowanych przez siebie projektach implementuje te idee w przedsiębiorstwach klientów.  

Dodatkowo w strefie zaprezentowane są rozwiązania IT do budowania i zarządzania lojalnością klientów, systemy pokazujące obszary automatyzacji w łańcuchu dostaw oraz elektroniczną komunikację z parterami handlowymi i dostawcami. W tym samym miejscu powstała również imitacja Comarch Global Operations Center.

Jedyne takie miejsce w Polsce

Z pewnością Strefa Innowacji Comarch to jedno z nielicznych, jeśli nie jedyne tego typu miejsce w Polsce, gdzie w jednej przestrzeni zostały zaprezentowane zaawansowane technologie z zakresu Internet of Things. I to wszystko w ramach jednego dostawcy. Podejrzewam, że tak kompleksowo Comarch nie zaprezentuje się na żadnej konferencji czy targach. Warto więc udać się na wycieczkę do Krakowa.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to