Dlaczego sztuczna inteligencja może pomóc sprzedawać dobra luksusowe?

To, że dzisiaj kogoś nie stać na auto za milion złotych, nie oznacza, że nie kupiłby go za 5 lat. Szkoda stracić takiego leada. Sztuczna inteligencja mogłaby o to zadbać…

Niezależnie od tego, czy chodzi o nowego Bentleya, torebki Louis Vuitton, czy zegarki Patek Philippe, przy udziale sztucznej inteligencji i Big Data, a dokładniej predykcji zachowań i możliwości konsumentów odroczonych w czasie, można zwiększyć sprzedaż. A w przypadku dóbr luksusowych, kiedy cena produktów znacznie przekracza możliwości statystycznego Kowalskiego, warto pochylić się nad tym, by o przyszłego klienta zadbać już dzisiaj. Innymi słowy – wyhodować go sobie. I mimo, że określenie to wcale dobrze się nie kojarzy, najlepiej oddaje to, o czym mowa jest poniżej.

Wyhoduj sobie klienta i sprzedaj mu Rolls Royce`a

Dzisiaj, w dobie rozwiniętych narzędzi analitycznych, monitorujących zachowanie użytkowników w sieci, można bez problemu ustalić ich preferencje i wiedzieć o nich niemal wszystko. Z kim rozmawiają, jakie mają kontakty, gdzie bywają, co jedzą, na co wydają. Jeśli dodamy do tego systemy scoringowe, wiemy, ile dany zawodnik ma zobowiązań, jaką pozycję społeczną czy możliwości zakupowe. Z tego typu narzędzi korzystają instytucje finansowe. Oceniają dzisiejszą sytuację. Zdolność kredytowa jest albo jej nie ma. Prosta sprawa.

Jednak ludzie się zmieniają. Kształcą się, zarabiają, doświadczają, zmieniają swe postawy. I właśnie na podstawie obserwacji zachowań oraz aktywności w ostatnim okresie, sztuczna inteligencja może wnioskować, czy jakiś promil osób często oglądający w sieci nowego Rolls Royce Cullinan albo konfigurujący sobie Bentaygę, ma szansę w okresie do 10 lat nabyć tego typu auto.

10 lat to dużo. Można stracić majątek, ale można go też zyskać. A na podstawie profilu zainteresowań oraz aktywności w sieci, da się już wnioskować, którzy ludzie mają szansę na olbrzymi sukces w ciągu 10 lat. To trochę jak z piłkarzami. Skauci są w stanie wielkiego zawodnika zobaczyć już w trampkarzu czy juniorze. A swoją drogą – sztuczna inteligencja na tym polu też zaczyna sobie radzić całkiem nieźle.

Po wyselekcjonowaniu ich, należy zacząć te nieliczne osoby przywiązywać do marki. Zapraszać na eventy, oferować jazdy testowe, dopieszczać, stawiać na równi z dotychczasowymi klientami, by mogli poczuć się jak oni. I jeśli sztuczna inteligencja się nie pomyliła i właściwie wytypowała przyszłych ludzi sukcesu – z pewnością się odwdzięczą i macie klienta. Co więcej, jeśli dzięki obecności na Waszych eventach poznają kogoś i zrobią interes życia – ich wdzięczność będzie dozgonna. Trzeba tylko zacząć tworzyć profile nie tylko obecnych, ale i przyszłych klientów. Żmudne, straszne, ale z pewnością skuteczne i długofalowo opłacalne.

A kupując auta za minimum milion złotych, czymże będzie inwestycja w marketing w jednego człowieka przez okres kilku lat? Promilem tej kwoty. A tak się robi personal selling bazujący na AI.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to