Do końca 2025 roku liczba użytkowników 5G przekroczy 2,6 miliarda

Ericsson przewiduje, że w ciągu sześciu najbliższych lat, liczba użytkowników 5G, czyli korzystających z tej technologii, przekroczy 2,6 miliarda. Będzie to możliwe dzięki stałej rozbudowie całego ekosystemu 5G. Prognoza ta została opublikowana w tegorocznym, listopadowym wydaniu raportu „Ericsson Mobility Report” wraz z innymi przewidywaniami dotyczącymi tego, jak wedle firmy Ericsson kształtować się będzie rynek pod koniec 2025 roku.

Autorzy raportu przewidują, że średni, miesięczny transfer danych dokonywany przy użyciu jednego smartfona wzrośnie z 7,2 GB obecnie do 24 GB do końca 2025 roku. Będzie to wynikało częściowo z nowych zachowań konsumenckich, takich jak prowadzenie streamingu w technologii wirtualnej rzeczywistości. 7,2 GB to bowiem ilość wystarczająca do przesłania codziennie 21 minut filmu w jakości HD (1280 x 720). 24 GB pozwalają już przesłać codziennie 30 minut materiału wideo HD oraz sześć minut treści związanych z technologią wirtualnej rzeczywistości.

Raport przewiduje także, że do końca 2025 roku, sieci 5G będą obejmowały swoim zasięgiem 65% światowej populacji oraz będą obsługiwały 45% globalnego, mobilnego transferu danych.

Wiodący operatorzy telekomunikacyjni w Azji, Australii, Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Północnej, uruchomili swoje sieci 5G w roku 2019. W Korei Południowej, w której sieć 5G działa już od kwietnia 2019 roku, odnotowany jest znaczny wzrost zainteresowania tym nowoczesnym rozwiązaniem. Do końca września 2019 roku, u wszystkich lokalnych operatorów komórkowych liczba użytkowników 5G przekroczyła 3 miliony abonentów.

Uruchomienie sieci 5G w Chinach, które miało miejsce pod koniec października, również spowodowało konieczność zaktualizowania prognoz dotyczących tego, jak duża będzie tam liczba użytkowników 5G. Z prognozowanych do końca 2019 roku 10 milionów, przeskoczono na 13.

Biorąc pod uwagę aktualne tempo wzrostu popularności tej technologii, oczekuje się, że liczba użytkowników 5G będzie rosła znacznie szybciej niż w przypadku LTE. Nowa technologia będzie zyskiwać na popularności najszybciej w Ameryce Północnej – zgodnie z przewidywaniami, do końca 2025 roku, liczba użytkowników 5G wyniesie tam aż 74% abonentów. Kolejne miejsca w rankingu zajmą: Azja Północno-Wschodnia (56%) oraz Europa (55%).

W raporcie przedstawiono również inne prognozy: łączna liczba połączeń komórkowych działających w ramach Internetu Rzeczy wzrośnie z 1,3 miliarda na koniec 2019 roku do 5 mld na koniec 2025 roku – co oznacza roczny przyrost o 25%. Szacuje się, że 52% połączeń IoT będzie realizowanych w roku 2025 z wykorzystaniem technologi NB-IoT oraz Cat-M.

W III kwartale 2019 roku odnotowano znaczący, bo aż 68% wzrost ilości przesyłanych danych (liczony rok do roku). Wynika on z większej liczny posiadaczy smartfonów w Indiach, z rosnącego miesięcznego transferu danych na użytkownika odnotowanego w Chinach, a także z rosnących możliwości samych urządzeń, rosnącej objętości przesyłanych treści oraz przystępnych cen taryf.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to