Domowy magazyn energii od Toyoty

Toyota opracowała domowy magazyn energii oparty na technologii baterii sprawdzonej w zelektryfikowanych samochodach. System może służyć do zwiększenia wydajności paneli słonecznych oraz zabezpiecza mieszkanie na wypadek przerw w dostawach prądu, a w razie przedłużającej się awarii sieci przesyłowej, można go zasilić przy pomocy dowolnego samochodu elektrycznego. Do zarządzania magazynem energii Toyota przygotowała aplikację mobilną. Debiut urządzenia przewidziany jest na sierpień bieżącego roku. Niestety w Japonii.

Coraz powszechniejsza w Polsce fotowoltaika powoduje konieczność posiadania własnych magazynów energii. Trend ten wydaje się doskonale rozumieć Toyota, która opracowała domowy magazyn energii o nazwie O-Uchi Kyuden System. Dopóki nie jest popularny, nazwa na pozór trudna do zapamiętania. Jak się rozwiązanie przyjmie, będzie łatwiej. W każdym razie domowy magazyn energii od Toyoty ma się wyróżniać jakością, wydajnością, bezpieczeństwem, trwałością i dobrą relacją wartości do ceny. W teorii brzmi dobrze. Jak niemal każdy komunikat prasowy. Jak będzie w rzeczywistości, czas pokaże.

Toyota twierdzi, że zastosowała w nim baterie, system sterowania i inne komponenty, które doskonaliła przez 25 lat produkcji zelektryfikowanych samochodów. Magazyn korzysta z baterii o pojemności znamieniowej 8,7 kWh i mocy znamieniowej 5,5 kWh. Takie parametry zapewniają zaopatrzenie w energię elektryczną całego domu nie tylko w codziennym użytkowaniu, ale także podczas przerw w dostawie prądu, a nawet katastrof naturalnych. Urządzenie zostało zaprojektowane do montażu na zewnątrz i może pracować w temperaturach od -20 do +45ºC.

domowy magazyn energii
fot. Toyota

Zasilanie energią przez całą dobę

Jeśli magazyn energii Toyoty zostanie połączony w jedną instalację z panelami fotowoltaicznymi, może zapewnić zasilanie przeciętnego gospodarstwa domowego przez całą dobę. Toyota liczy na to, że instalacja systemu zachęci do korzystania z paneli słonecznych, czyli bezemisyjnego, odnawialnego źródła energii.

Samochód jako źródło prądu i sterowanie smartofnem

To, co wyróżnia magazyn energii od Toyoty to fakt, iż istnieje możliwość uzupełnienia w nim energii prosto ze zelektryfikowanego auta. Można do niego podłączyć samochód hybrydowy, hybrydę plug-in, elektryczny pojazd bateryjny czy wreszcie auto elektryczne na wodór i w ten sposób uzupełnić zapas energii potrzebnej do zasilania domu.

Do monitorowania i zarządzania magazynem energii służy specjalna aplikacja na telefon. Daje on wgląd do takich informacji, jak ilość energii wytworzonej przez panele słoneczne, pobranej z sieci i z samochodu, a także zużycie energii i poziom naładowania baterii w urządzeniu. Aplikacja pozwala także przeanalizować stopień samowystarczalności energetycznej domu oraz ilość energii kupionej i sprzedanej do sieci w wybranym okresie, a także porównać wyniki z danego roku z rokiem poprzednim.

domowy magazyn energii
fot. Toyota

Sprzedaż magazynu energii Toyoty w Japonii ruszy w sierpniu tego roku za pośrednictwem firm budowlanych oraz deweloperów. Ceny jeszcze nie znam, podobnie, jak faktu, kiedy domowy magazyn energii dostępny będzie w Europie.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to