E-wizyty lekarskie: ponad połowa Polaków chce z nich korzystać

Jak wynika z najnowszego raportu STADA Health Report, 64 procent Europejczyków jest skłonnych skorzystać z konsultacji online z lekarzem. E-wizyty najbardziej cenią sobie Portugalczycy, Rumuni czy Hiszpanie. W Polsce jest znacznie gorzej, bo około 58 procent ludności chce korzystać z teleporad.

W ujęciu europejskim można zauważyć 7 procentowy wzrost zainteresowania konsultacjami z lekarzami online. E-wizyty swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim obostrzeniom, które miały miejsce w 2021 roku na skutek pandemii COVID-19. Jednakże, jak można zobaczyć w raporcie STADA Health Report, preferencje pacjentów różnią się w zależności od kraju.

E-wizyty największą popularnością cieszą się w Portugalii (86 procent), Rumunii (79 proc.) oraz Hiszpanii (78 proc.). W Polsce ponad połowa osób (58 proc.) jest skłonna skorzystać z konsultacji online, natomiast znacznie mniej do nich przekonani są Austriacy i Niemcy (po 55 proc.) oraz Czesi (54 proc.). Listę 15 krajów biorących udział w badaniu zamyka Belgia jako jedyne państwo, w którym mniej niż połowa populacji (47 procent) jest przychylnie nastawiona do teleporad.

Najczęściej podnoszonym argumentem, który ma deprecjonować e-wizyty jest brak bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Dla 20 procent Europejczyków jest to wystarczający powód do całkowitej rezygnacji z tej formy leczenia. Oszczędność czasu i większa dostępność nie jest przekonująca dla 40 procent Polaków – podczas wizyty online 20 procent czułoby się niezręcznie, natomiast 21 procent jest im zupełnie przeciwne przez brak osobistej obecności w gabinecie. Rozmowę z lekarzem bez używania cyfrowych narzędzi bardzo cenią sobie mieszkańcy terenów wiejskich, na których kontakt ze specjalistą jest szczególnie utrudniony. Z powodu potrzeby bezpośredniej interakcji z konsultacji internetowych zrezygnowała ponad jedna czwarta osób z obszarów wiejskich (26 procent), co przewyższa odsetek Polaków (21 proc.) oraz wszystkich Europejczyków (20 proc.) wskazujących na ten powód.

W Polsce ogólnie z konsultacji internetowych zrezygnowało 50 procent osób z terenów wiejskich i 40 procent z miast. Z badania wynika także, że ten odsetek jest wyższy niż odsetek mieszkańców z regionów zurbanizowanych (32 procent). Jednak to są bardzo ogólne dane, na pozór niewiele wnoszące. Mówią jedynie o tym, że mieszkańcy wsi wolą chodzić do lekarza, niż się z nim połączyć online. Aby poznać tego powody, warto byłoby wziąć pod uwagę metrykę ankietowanych, ich wiek, płeć, wykształcenie, zawód i wreszcie dostęp do internetu. Bo może okazać się, że powodem niechęci do e-wizyt wcale nie jest zły stosunek do tej formy kontaktu, lecz problemy techniczne związane z dostępem do internetu. Tak sobie tylko gdybam. Chodzi o to, że aż tak chyba nie uogólniałbym. Niemniej – przytaczam wnioski z przeprowadzonego raportu, zawarte w informacji prasowej.

Warto dodać, że badaniu poddano próbę 2000 osób z krajów takich jak Austria, Belgia, Czechy, Francja, Niemcy, Włochy, Kazachstan, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Hiszpania, Szwajcaria, Wielka Brytania.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to