Energa Operator zainwestuje 170 milionów w Smart Grid

Energa Operator pozyskała 200 milionów złotych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Aż 170 milionów z tego grantu ma przeznaczyć na wdrożenie inteligentnej sieci dystrybucyjnej Smart Grid.

Inteligentne, zdalnie sterowane sieci, mające zdolność do automatycznej szybkiej konfiguracji w przypadku awarii, to bez zwątpienia przyszłość energetyki. Tak twierdzi Grzegorz Ksepko, prezes Grupy Energa, a ja się z nim zgadzam w stu procentach. Jak widać, to mądry człowiek jest. Co więcej, powiedział nawet, że Smart Grid to najważniejszy obecnie projekt realizowany przez Linię Biznesową Dystrybucja Grupy Energa z wykorzystaniem funduszy unijnych.

Projekt Smart Grid

1180 rozłączników napowietrznych na liniach SN, 1148 rozdzielnic wnętrzowych wraz z zestawami telesterowania oraz ponad dwa tysiące modemów telekomunikacyjnych TETRA, w ciągu najbliższych lat utworzą pierwszy w Polsce kompleksowy system zarządzania siecią energetyczną średnich napięć. Szybsze ustalenie miejsca oraz przyczyn awarii, a także automatyczna rekonfiguracja sieci w odpowiedni sposób, będzie z kolei możliwa dzięki wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań teleinformatycznych, takich jak moduł FDIR (ang. Fault Detection, Isolation and Restoration). Wszystko po to, aby podczas awarii działać jak najsprawniej i aby przerwy w dostawie prądu dotknęły jak najmniejszej liczby osób.

Elementem projektu jest również budowa magazynu energii, którego zadaniem będzie stabilizacja pracy systemu dystrybucyjnego w rejonie jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych o mocy 4MW w Czernikowie.

Wartość projektu Smart Grid to ponad 240 milionów złotych (koszty kwalifikowane wynoszą prawie 196 mln zł). Uzyskał on dofinansowanie na poziomie 85 proc., czyli ponad 166 milionów złotych.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to