Apator wdraża system 4Grid oparty o LTE

Apator wraz ze swoimi partnerami technologicznymi wdraża system 4Grid, pracujący w oparciu o liczniki energii elektrycznej, wykorzystujące technologie komunikacyjne w standardzie LTE.

Polski producent liczników energii elektrycznej, gazomierzy, wodomierzy i ciepłomierzy w ostatnich latach koncentrował działalność badawczo-rozwojową na opracowaniu inteligentnych rozwiązań w obszarze pomiaru mediów i systemów zarządzania siecią elektroenergetyczną. Efektem jest system 4Grid.

Firma zrealizowała dotychczas kilka projektów, których celem było przetasowanie i implementacja inteligentnych systemów i mierników, mogących zdalnie komunikować się z operatorem sieci dystrybucyjnej, wykorzystując pełne spectrum technologii komunikacyjnych.

Pilotaż 4Grid na Litwie

W ostatnim okresie Apator badał praktyczne zastosowanie najczęściej stosowanych obecnie technologii komunikacyjnych: LTE-M, NB-IoT oraz wM-BUS. Na rynku litewskim firma przeprowadziła pilotażowe wdrożenie obejmujące implementację systemu do zarządzania danymi pomiarowymi 4Grid, który służy do odczytu liczników energii elektrycznej oraz gazomierzy. W ramach tego projektu Apator dostarczył i przetestował liczniki wyposażone w moduł NB-IoT.

Współpraca z innogy

Kolejnym ciekawym wdrożeniem jest instalacja 1,5 tys. inteligentnych liczników w Warszawie, które jest efektem współpracy z innogy Stoen Operator, Orange Polska oraz dostawcą modułów, firmą PySENSE. Celem projektu jest porównanie zalet dostępnych technologii na wyznaczonym obszarze, z uwzględnieniem uwarunkowań lokalnych i w konsekwencji – wybór najbardziej efektywnego w danych warunkach medium łączności.

Jedną z zalet urządzeń i systemów inteligentnych jest umożliwienie zdalnej transmisji danych pomiarowych, a następnie ich zbierania i automatycznej analizy. Eliminuje to konieczność kłopotliwych i kosztownych odczytów na obiektach wykonywanych przez człowieka. Nowe liczniki zainstalowane w Warszawie pozwoliły uzyskać wysoką skuteczność zdalnych pomiarów – pierwsza analizowana partia wykazała skuteczność technologii LTE-M na rekordowym poziomie ok. 98% (skuteczność pozostałych technologii, bez ingerencji nadawczych, wyniosła ok. 95%). LTE-M to technologia działająca w oparciu o sieć 4G Orange Polska, która może obsłużyć nawet do miliona urządzeń współpracujących w ramach IoT na kilometr kwadratowy. Sprawdza się zwłaszcza w dotarciu do miejsc, gdzie zasięg jest słabszy, jak np. piwnice czy podziemne garaże. Ponadto zużywa bardzo mało energii, co oznacza dłuższą pracę urządzeń na jednej baterii.

W warszawskim projekcie Apator dostarczył system klasy HES – 4Grid, który zbiera dane z liczników pracujących w oparciu o różne technologie i eksportuje do systemów wyższego rzędu (np. MDM). Warto podkreślić, że zastosowany tu innowacyjny licznik Apatora daje możliwość łatwego przełączania się z jednej technologii na drugą. To elastyczne rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych, gdzie liczniki działające w technologii LTE-M mogą pełnić w razie konieczności funkcję koncentratorów dla liczników wM-BUS.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to