GovTech szuka kolejnych startupów. Zobacz, dla kogo

Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy ogłoszono pięć nowych konkursów w ramach programu GovTech Polska. Rozwiązań technologicznych obecnie szuka Urząd Patentowy RP, Kancelaria Senatu, PKN Orlen, Tauron i PKP Informatyka wspólnie z PKP Intercity.

GovTech Polska ogłosił kolejne konkursy. Taka formuła zastępuje klasyczne postępowanie przetargowe i jest sposobem na skuteczne pozyskiwanie najnowszych technologii dla administracji publicznej oraz spółek Skarbu Państwa. Ma to także usprawnić dialog pomiędzy sektorem publicznym a innowatorami: przedsiębiorcami, startupami, środowiskiem naukowym oraz obywatelami. W praktyce chodzi o to, by wybrane startupy mogły pozyskiwać więcej zleceń, głównie tych pochodzących ze spółek Skarbu Państwa oraz administracji publicznej. W drugiej edycji GovTech Polska poszukiwane są m.in.:

  • narzędzia do identyfikacji mówców na podstawie analizy głosu i obrazów wideo;
  • rozwiązania do automatycznej weryfikacji tankowanego pojazdu;
  • oprogramowanie umożliwiające prognozowanie popytu i optymalizującego cenę za przejazd pociągiem.

Poniżej macie zestawienie, kto i jakich projektów poszukuje. Ewidentnie widać, że technologie, sztuczna inteligencja czy Internet of Things to przyszłość gospodarki i zarówno spółki Skarbu Państwa, jak i administracja publiczna doskonale to widzą.

GovTech Polska

Kancelaria Senatu: Jak wykorzystać AI do automatycznego rozpoznawania mowy i mówcy?

Kancelaria Senatu ma obowiązek zapewnić transmisje z posiedzeń Senatu oraz komisji senackich, wraz z zapisami stenograficznymi z tych posiedzeń na swojej stronie internetowej. Tylko podczas ostatniej, VII kadencji zebrało się ponad 9,5 tysiąca stron zapisów, co nie sprzyja szybkiemu odnajdywaniu informacji.

Poszukiwane jest rozwiązanie, które pozwoli opracować przystępniejszą formę transmisji video z obrad oraz ułatwi odnajdywanie nagrań poszczególnych wypowiedzi senatorów. Narzędzia, pozwalającego szybko i automatycznie identyfikować mówców na podstawie analizy dźwięku (głosu), obrazów video oraz wykonywać transkrypcję mowy na tekst.

Urząd Patentowy RP: Jak wykorzystać AI do przyspieszenia procesu klasyfikacji zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych?

Każdego dnia do Urzędu Patentowego wpływa ponad 20 nowych zgłoszeń dotyczących zastrzeżenia wynalazków czy wzorów użytkowych. Aby to nastąpiło, każde zgłoszenie musi zostać przekierowane do właściwego eksperta merytorycznego celem jego weryfikacji. Klucz doboru ekspertów bazuje na słowach kluczowych pojawiających się w treści zgłoszeń i doświadczeniu pracowników. Niestety duża skala zgłoszeń wpływa na wydłużenie czasu ich procedowania. Czy można ten proces zautomatyzować? Jak skrócić czas wykonywania wstępnej analizy i klasyfikacji zgłoszeń przed przekazaniem ich do merytorycznej oceny (badania) przez poszczególne grupy ekspertów?

PKN Orlen: Jak identyfikować pojazdy klientów flotowych, korzystających z aplikacji mobilnej?

Koncern poszukuje mechanizmu umożliwiającego automatyczną identyfikację pojazdów firmowych przypisanych do kart flotowych dla kierowców realizujących płatności przy dystrybutorze przy użyciu aplikacji mobilnej dla klientów biznesowych (flotowych). Weryfikacja powinna identyfikować pojazd, który dokonał tankowania z całkowitym pominięciem lub ewentualnie minimalnym udziałem kierowcy czy obsługi stacji paliw.

PKP Informatyka wspólnie z PKP Intercity: Jak można prognozować popyt na danej trasie i optymalizować cenę za przejazd?

Statystyczny Polak jeździ pociągiem 8 razy do roku. Jest to poniżej europejskiej średniej, która wynosi 19 przejazdów. Jest wiele czynników, które wpływa na wybór transportu, jednym z nich jest cena, dlatego też PKP szuka rozwiązania, zwiększającego konkurencyjność cenową. Analizy rozpoczną się od przejazdów z miejscami do leżenia i wagonów sypialnych.

Innymi słowy spółki szukają narzędzia analitycznego, prognozującego popyt i optymalizującego cenę za przejazd kuszetką lub wagonem sypialnym na danej trasie w określonym czasie w oparciu o różne kryteria wpływające na decyzję o zakupie biletu. System miałby pozwalać na dynamiczne ustalanie cen przejazdów.

Tauron: Jak zweryfikować rentowność instalacji paneli fotowoltaicznych na wybranej nieruchomości?

Tauron poszukuje systemu, który po wpisaniu danych teleadresowych nieruchomości, wyświetli informację o parametrach instalacji PV, określonych na podstawie danych meteorologicznych, GIS czy zdjęć satelitarnych oraz będzie w stanie zaproponować alternatywną lokalizację (np. w sąsiednim budynku gospodarczym), jeżeli pierwotnie wybrana jest niekorzystna. Dzięki wyliczeniom wydajności wybranej instalacji, oceni potencjał instalacji fotowoltaicznej oraz zwizualizuje jej opłacalność i potencjalny zwrot inwestycji w czasie przy określonym modelu finansowania.

Do kiedy?

Chęć udziału w konkursach można zgłaszać od 12 września do 28 października 2019 r., ale już teraz można zapoznać się z ich tematami. Konkursy skierowane są do innowatorów, małych i średnich firm specjalizujących się w programowaniu, business intelligence i tworzeniu rozwiązań wykorzystujących big data czy sztuczną inteligencję. Zwycięzcy poszczególnych konkursów mogą liczyć na kontrakty warte 300-400, a nawet 600 tys. zł. Opis kolejnych etapów programu dostępny jest na stronie Govtech.gov.pl.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Paweł Kacperek
Video thumbnail
Większość klientów przychodzi pogadać - Wiktoria Borkowska wywiad
39:22
Video thumbnail
Przejechałem ponad 1300 km elektrycznym Ssangyong Torres EVX / KGM Torres EVX
10:56
Video thumbnail
Technologie w restauracji McDonald`s - Bogusław Maziarz I TechTalks #3
27:37
Video thumbnail
Urządzenia monitorujące nasze zdrowie. Co nas czeka w przyszłości? TechTalks #2
16:22
Video thumbnail
Mentzen i bitcoiny, Shanmu S1 zaanalizuje mocz w domu, pływający samochód BYD #TechFlash 14
19:00
Video thumbnail
Opaska dla seniora: Locon Life Plus - najlepszy prezent dla rodziców #techgadżety
10:50
Video thumbnail
Ania Mucha o Rodzina Apple; Nissan Concept 20-23; Molecule.one; wideorejestratory MIO #TechFlash 13
12:23
Video thumbnail
Nieautoryzowany Starlink na okręcie wojennym USS Manchester - TechTalks #1 I Tech Commentary
08:58
Video thumbnail
AI wykryje uraz ścięgna, autonomiczny sklep Auchan GO, atak hakerski w Olsztynie #TechFlash 12
13:17
Video thumbnail
Opaska medyczna TeltoHeart, smart kosz na śmieci z Polski, AI w Nissan Yokohama Lab #TechFlash 11
12:33
Video thumbnail
Elektryczny traktor ogrodowy, teleopieka dla seniorów, roboty mobilne AMR #TECHflash 10
12:28
Video thumbnail
Technologiczne lotnisko; czajnik Xiaomi wie, kiedy się zepsuć; czujniki IoT w hulajkach #TECHFlash 9
10:31
Video thumbnail
The ICON - łódź BMW, XRAI GLASS - okulary dla niesłyszących, Toyoty w kopalni #TechFlash 8
13:38
Video thumbnail
Mobilny skaner uzębienia; wpływ AI na rynek pracy; Jeep Grand Cherokee V - #TechFlash 6
11:28
Video thumbnail
Co zabrać ze sobą na plażę? 12 technologicznych gadżetów #techgadżety
13:30
Video thumbnail
AI przewidzi raka trzustki; wirtualne laboratoria dla szkół; zegarek Suunto Vertical dla aktywnych
07:21
Video thumbnail
Samochody elektryczne, które lubi Niko 🚘🔋
11:53
Video thumbnail
Roboty: gdzie mają już zastosowanie? Medycyna, straż pożarna, fabryki, a nawet.... życie osobiste
12:22
Video thumbnail
CUPRA Tavascan, wojskowy neutralizator dronów i osiedle zaprojektowane przez AI
16:48
Video thumbnail
Zawody przyszłości; Merkury 2.0 - komunikator dla Wojska Polskiego; elektryczny rower cargo
16:45
Video thumbnail
Latający samochód XPeng; zautomatyzowane parkowanie od Bosch; Dom Zmienny
14:32

Zerknij też na to