Grupa Robocza ds. Cyberbezpieczeństwa: polska delegacja w Korei Południowej

O tym, jak ważna jest międzynarodowa współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa rozmawiali przedstawiciele kilkudziesięciu państw w Seulu (Grupa Robocza ds. Cyberbezpieczeństwa). Spotkaniu współprzewodniczył Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji oraz Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Grupa Robocza ds. Cyberbezpieczeństwa ma za sobą pierwsze posiedzenie. Obyło się ono 7 i 8 października. Obrady ekspertów to następstwo ustaleń konferencji, która miała miejsce w lutym w Warszawie. Omawiano wówczas kwestie dotyczące budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. To wtedy Polska i Stany Zjednoczone zainicjowały tzw. Proces Warszawski. Utworzono siedem specjalistycznych zespołów, wśród nich ten, który spotkał się w koreańskiej stolicy.

Grupa Robocza ds. Cyberbezpieczeństwa ma swoich przewodniczących. Są nimi minister Karol Okoński, Robert Stray, specjalny ambasador ds. cyberbezpieczeństwa w Departamencie Stanu USA oraz jego odpowiednik w koreańskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Kim Gunn.

Grupa Robocza ds. Cyberbezpieczeństwa
fot. gov.pl

Podczas spotkania odbyła się między innymi sesja pt. Mechanizmy współpracy w obszarze reakcji na cyber incydenty. Wśród poruszanych tematów były: współpraca zespołów CERT, budowanie zdolności technicznych, wzmacnianie odporności infrastruktury krytycznej oraz zwalczanie cyberprzestępstw. Uczestnicy prezentowali swoje doświadczenia oraz dobre praktyki z zakresu tych obszarów.

W trakcie dyskusji o zagrożeniach Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji w NASK-PIB, omówił rolę i znaczenie Instytuty w polskim systemie cyberbezpieczeństwa. Zaprezentował też krajobraz cyberzagrożeń przygotowany w oparciu o dane zgromadzone przez CERT Polska.

W trakcie pobytu w Seulu polska delegacja spotkała się również z szefostwem Koreańskiej Agencji Cyberbezpieczeństwa (KISA). Tematem było nawiązanie bliższej współpracy między KISA a NASK-PIB, nie tylko na poziomie operacyjnym (wymiana informacji o zagrożeniach, dzielenie się dobrymi praktykami), ale także w obszarze badań i rozwoju. Obie instytucje mają podobny profil działalności.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to