Ile samochodów elektrycznych w 2023 sprzedało Volvo?

Volvo przedstawiło wyniki za rok 2023, informując o rekordowej sprzedaży na wszystkich swoich rynkach. Globalnie liczba sprzedanych aut tej marki wyniosła 708 718 egzemplarzy. Oznacza to wzrost o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Volvo podkreśla, że to w dużej mierze zasługa aut zelektryfikowanych.

Przejdźmy do konkretów. W 2023 sprzedaż w pełni elektrycznych Volvo osiągnęła poziom 113 419 sztuk. Oznacza to wzrost o 70% w porównaniu do roku poprzedzającego. Elektryki miały 16 procentowy udział w sprzedaży wszystkich samochodów Volvo. Z kolei hybrydy plug-in w tym samym okresie odnotowały 10 procentowy wzrost (152 561 sztuk).

Powyższe liczby pokazywane są w ujęciu globalnym. A jako, że koszula bliższa ciału, skupmy się na Europie. Na naszym kontynencie, w zeszłym roku Volvo sprzedało 294 794 samochody, przy czym hybrydy typu plug-in i elektryki stanowiły już 59% całej sprzedaży. Jeśli chodzi o same elektryki, to ich liczba wyniosła 75 475 sztuk, co stanowi ok. 25% całości. Już tak imponująco nie jest, jednak wciąż dobrze. Dla porównania w 2022 było to ok. 18,5%.

Drugim rynkiem dla Volvo pod względem wielkości sprzedaży są Chiny. Tam w zeszłym roku koncern wpuścił w rynek 170 091 samochody. Tylko 3 281 samochody elektryczne znalazły tam swoich nabywców. Jednak trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę wysyp chińskich marek, które zasypują także własny rynek samochodami elektrycznymi w rewelacyjnych cenach. Na przykład z BYD to nawet Tesla ma problemy, jeśli chodzi o wolumen sprzedaży, a co dopiero Volvo.

Znacznie lepiej sytuacja wygląda już na trzecim rynku, jakim są Stany Zjednoczone. Tam Volvo w zeszłym roku sprzedało 128 701 samochodów, z czego 13 609 elektryków i 22 048 hybryd typu plug-in. W porównaniu z 2022 rokiem nastąpił wzrost o 86 procent w przypadku elektryków. Hybrydy plug-in odnotowały jedynie 28 procentowy wzrost, ale to interesuje mnie już nieco mniej.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to