Inteligentne lusterko wsteczne w dostawczakach Forda

Inteligentne lusterko wsteczne Forda zapewnia kierowcom samochodów dostawczych dobrą widoczność rowerzystów, pieszych i innych pojazdów znajdujących się za nimi. Zwłaszcza, jeśli widok w lusterku wstecznym zasłania przegroda lub ładunek.

Sam nie wiem czemu, ale innowacje technologiczne od Forda dosyć rzadko goszczą na moim blogu. Coś tam było kiedyś o Mobileye czy współpracy z Geotab, ale to i tak to nic w porównaniu z innymi markami moto, o których smaruję notorycznie. A to błąd, bo jak zaraz Wam udowodnię, Ford też ostatnio przyspieszył, jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne.

Jedną z takich ciekawostek, która gdzieś umknęła mojej uwadze, jest informacja o inteligentnym lusterku wstecznym, które jest ponoć już dostępne w modelach Transit i Transit Custom, wyposażonych w tylne drzwi bez okien. Co więcej, każdy dealer Forda może zamówić i zamontować system, który jest kompatybilny z samochodami dostawczymi Transit, produkowanymi od 2014 roku i modelami Transit Custom, produkowanymi od 2012. Ciekawe, ilu flotowców o tym wie?

Inteligentne lusterko Ford
fot. Ford

Inteligentne lusterko wsteczne Forda wygląda jak zwykłe wewnętrzne lusterko wsteczne, ale w rzeczywistości jest to ekran o wysokiej rozdzielczości, który wyraźnie wyświetla panoramiczny widok sytuacji za samochodem. Pomaga to kierowcy dostrzec rowerzystów, pieszych i inne pojazdy, które mogą znajdować się z tyłu, nawet jeśli przeszkadzają w tym tylne drzwi bez okien lub przegroda przedziału ładunkowego. Jeśli zastanawiacie się, czy to rzeczywiście takie istotne, to zerknijcie na wideo z tego tweeta:

Ma sens…., co? Chyba nikt z Was nie chciałby stuknąć przypadkowego rowerzysty czy przechodnia.

Lusterko wewnętrzne z wypełniającym je wyświetlaczem pokazuje obraz na żywo z kamery umieszczonej z tyłu pojazdu i jest wyposażone w automatyczną regulację jasności, co zapewnia optymalną widoczność w dzień i w nocy. System ten oferuje dwukrotnie większe pole widzenia niż konwencjonalne lusterko wsteczne. Pomaga to kierowcom w dokładniejszym rozpoznaniu otoczenia, na przykład podczas zbliżania się do rond, zmiany pasa ruchu lub sprawdzania sytuacji przed włączeniem się do ruchu, czy też wykonaniem skrętu w boczną ulicę.

Inteligentne lusterko wsteczne Forda może być szczególnie przydatne kierowcom samochodów dostawczych, dostarczającym towary w miastach, gdzie najczęściej spotyka się osoby na rowerach, hulajnogach elektrycznych lub pieszych. To nie tylko bełkot marketingowy, bo jak wynika z danych Komisji Europejskiej, niechronieni użytkownicy dróg stanowili w 2019 roku 70% ofiar śmiertelnych wypadków drogowych na obszarach miejskich Europy.

Inteligentne lusterko wsteczne to mniejsze szkody we flotach

Nie da się ukryć, że inteligentne lusterko wsteczne to duże korzyści dla flot. Przez wiele lat byłem blisko związany ze środowiskiem flotowym i wiem, ile szkody kosztują, zwłaszcza w kontekście składek ubezpieczeniowych. A takie rozwiązanie może zmniejszyć potrzebę kosztownych napraw powypadkowych, o zwyżkach w ubezpieczeniach nie wspominając. Ba… testując kilka lat temu Mercedesa Sprintera dałbym się pewnie posiekać za taki gadżet. Z tego, co pamiętam, to mocno niekomfortowo czułem się bez wstecznego lusterka..

Zamontowanie takiego rozwiązania może również poprawić dyspozycyjność samochodów, a w konsekwencji wydłużyć czas, w którym pojazdy użytkowe jeżdżą i pracują. W marcu Ford zaprezentował swój program FORDlive – nowy oparty na łączności system podwyższenia dyspozycyjności samochodów, zaprojektowany tak, by pomóc w maksymalizowaniu czasu sprawności pojazdów. Jeśli więc ktoś nadal wątpi w zalety connectivity we flotach, to właśnie ma powinien się zastanowić. Milion lat trąbiłem o zaletach telematyki, a teraz do niej można dokładać kolejne elementy, by Wasza flota była rzeczywiście mocno connected. No, a gdyby obraz z lusterka był jeszcze rejestrowany i przesyłany do systemu zarządzania flotą, to już w ogóle byłaby to bajka. Taki dodatkowy parametr, oceniający styl jazdy. Idealny przynajmniej dla fleet managerów, bo kierowcy pewnie by narzekali.

Zresztą, co ja będę pieprzył – zobaczcie, jak to działa:

Patrząc na to, co wyprawiają kurierzy, starając się manewrować nie tylko po moim osiedlu, to DHL, Inpost, DPD, FedEx, Poczta Polska i cała reszta powinni w kolejce się już ustawiać po to cudo. A jeśli nie jeżdżą Fordami, to niech przynajmniej kamery wsteczne pomontują. O wymianę floty nie śmiem prosić 😉

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to