Geotab i Ford ze wspólnym narzędziem dla flot samochodowych

Geotab Integrated Solutions umożliwia fleet managerom dodanie samochodów Forda do platformy MyGeotab.

Rynek telematyczny ma olbrzymi potencjał. Zdają sobie z tego sprawę firmy, które oferują systemy monitoringu gps. Niech za przykład posłuży doskonale znany mi Cartrack, który na całym świecie przekroczył liczbę miliona monitorowanych pojazdów. Fakt ten dostrzegają też producenci samochodów, chcąc coraz częściej poza samymi samochodami, oferować również usługi zarządzania nimi. W Polsce za dobry przykład może posłużyć Mercedes ze swoją usługą Mercedes Pro, jednak póki co, z dość ubogim spektrum funkcjonalności, w porównaniu do tej, jaką można otrzymać od firmy typu wspomniany Cartrack, iTuran czy Data System.

Inny pomysł ma Ford. Zamiast produkować własne rozwiązanie, postanowił związać się z innym dużym dostawcą telematycznym, jakim jest Geotab i wspólnie zaoferować dedykowane narzędzie dla fleet managerów.

Dzięki tej współpracy, dane dotyczące eksploatacji flotowych Fordów, można bezpiecznie przenieść do środowiska chmurowego Geotab. Umożliwia to fabrycznie montowane urządzenie, bądź jego odpowiednik w wersji Plug-In.

Korzyści dla flotowców są spore, to otrzymają nie tylko dane związane z lokalizacją aut, ale także tego, jak kierowca zachowywał się za kierownicą, czyli zdobywającego coraz większą popularność ecodrivingu. Ponadto oferowany jest dostęp do całego systemu Geotab Marketplace, a Kanadyjczycy dbają o to, by ich ekosystem nieustannie się rozrastał.

Póki co, usługa ma działać jedynie w USA, więc polscy dostawcy telematyczni mogą spać spokojnie, choć warto zwrócić uwagę na trend, jakim podążają producenci samochodów. W momencie, kiedy integrują się z globalnymi dostawcami telematycznymi, różnorodność floty nie będzie stanowiła już problemu, jak ma to miejsce w rozwiązaniu oferowanym na przykład przez Mercedesa.

Czy to sygnał ostrzegawczy dla polskich firm telematycznych? Dzisiaj pewnie jeszcze nie, ale w długoterminowej perspektywie rodzime firmy, takie jak Lincor czy Tekom, powinny na radar wziąć to, co dzieje się na rynku. Oczywiście zawsze zostają relacje i jakość świadczonych usług, ale jeśli cena będzie czyniła cuda i na drugim końcu pojawi się wspólna oferta Geotab i Forda już w procesie finansowania pojazdów, to może być różnie. A Ford w sprzedaży flotowej ma całkiem niezły udział. I jeśli dodać fakt, że pod względem użyteczności Geotab bije na głowę wielu polskich dostawców telematycznych, to może być ciekawie…

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to