Inteligentny licznik elektryczny z Polski? Te dwie firmy właśnie nad nim pracują

Apator zawarł umowę ze spółką Phoenix Systems na zaprojektowanie elementów do nowego urządzenia, jakim ma być inteligentny licznik elektryczny. Będzie działał w oparciu o system operacyjny Phoenix-RTOS.

Inteligentny licznik elektryczny made in Poland? Tak, to możliwe. Wszystko dzięki współpracy Apator – jednego z większych producentów liczników oraz spółki Phoenix Systems, będącej częścią Grupy Atende. Warto w tym momencie dodać, że Phoenix Systems jakiś czas temu stworzyła swój własny system operacyjny, dedykowany dla urządzeń IoT. I to właśnie w oparciu o Phoenix-RTOS, obie firmy mają stworzyć nowy, inteligentny licznik elektryczny. Nie jest to pierwsza współpraca obu firm, bo system Phoenix-RTOS jest już wykorzystywany w inteligentnych gazomierzach iSmart spółki Apator Metrix.

Projektowany inteligentny licznik elektryczny będzie zaawansowanym urządzeniem IoT, wykorzystującym protokół IP i różne standardy komunikacji przewodowej (np. PLC PRIME) oraz bezprzewodowej (np. IEEE 802.15.4 LTE-Cat M1 450 MHz). Zakłada się, że licznik będzie mógł pełnić funkcję routera IP i przekazywać dane z innych liczników, co pozwoli na uzyskanie współczynnika skuteczności odczytu bliskiego 100%.

Architektura projektowanego licznika energii zostanie zbliżona do architektury systemu komputerowego, a system operacyjny stworzy środowisko dla działania różnych aplikacji użytkownika. Jest to podejście znane z powszechnie używanych urządzeń mobilnych.

Zazwyczaj nie przytaczam w swoich materiałach cytatów prezesów z informacji prasowych, ale słowa Pawła Pisarczyka, równie dobrze bez cienia zażenowania mógłbym sam wypowiedzieć podczas którejś ze swoich prelekcji: „Dotychczasowe wdrożenia inteligentnych sieci energetycznych pokazały, że inteligentny licznik energii powinien stać się zaawansowanym urządzeniem Internetu Rzeczy, które zapewnia wysoką skalowalność, modularność i odpowiedni poziom bezpieczeństwa gromadzonych danych”.

Współpraca obu firm jedynie potwierdza fakt, że w Polsce tworzy się coraz większy rynek na produkt, jakim jest inteligentny licznik elektryczny. Przybywa także nowych podmiotów, które chcą również zawalczyć o swój kawałek tortu.

A jeśli ciekawi Was wątek inteligentnych liczników w kontekście cyberbezpieczeństwa, to nieustannie odsyłam do jednej z lepszych pozycji, jakie do tej pory czytałem w tym temacie, czyli książki Blackout.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to