Internet of Things w Polsce – o tym debatowano w Belwederze

Internet of Things w Polsce odgrywa coraz ważniejszą rolę. I to nie tylko na rynku konsumenckim, ale wreszcie w całej gospodarce. Potwierdzeniem mych słów jest chociażby organizacja wydarzeń takich jak to, które odbyło się w zeszłym tygodniu w Belwederze.

Wydarzenie poświęcone Internet of Things w Polsce organizowało Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Kancelarią Prezydenta RP. Fakt zaangażowania Prezydenta w tego typu event świadczy o tym, że Internet Rzeczy to technologia, bez której nie można przechodzić obojętnie. Będzie ona miała niesamowity wpływ niemal na każdy obszar gospodarki w nadchodzących latach. Począwszy od transportu, poprzez medycynę, na handlu czy przemyśle kończąc.

Tematem przewodnim wydarzenia w Belwederze było publiczne finansowanie start-upów oraz małych i średnich przedsiębiorstw, które wdrażają systemy i rozwiązania informatyczne związane z Internetem Rzeczy (np. systemy umożliwiające zdalne sterowanie urządzeniami gospodarstwa domowego czy układami grzewczymi).

Uczestnicy konferencji rozmawiali m.in. o projektach przyczyniających się do usprawnienia obsługi obywatela, podnoszenia efektywności zarządzania energią elektryczną, lepszego zarządzania systemem ochrony zdrowia czy do poprawy jakości powietrza.

Obecny na wydarzeniu Prezydent RP Andrzej Duda stwierdził, że Polska jest w dobrym momencie do dokonania skoku technologicznego, a więc grzechem byłoby niewykorzystanie obecnej sytuacji. I mimo faktu, że zdaję sobie sprawę, że to słowa, które ktoś z Kancelarii Prezydenta mu napisał, trudno się z tym nie zgodzić. Jak już kiedyś mówiłem, pociąg o nazwie Internet of Things z pierwszej stacji już dawno ruszył. Pytanie, czy jako kraj zdążymy jeszcze do niego wsiąść.

Internet of Things w Polsce
Minister Marek Zagórski, prezydent Andrzej Duda i Michał Wiśniewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Danymi, fot. gov.pl

Spotkanie było odpowiedzią na potrzeby rynku przekazane przez działającą przy ministerstwie Grupę Roboczą ds. Internetu Rzeczy (Internet of Things – IoT). Jej efektem jest przedstawiony w lipcu, prawie 100-stronnicowy raport. Znalazły się w nim nie tylko opis aktualnego stanu prawnego i otoczenia biznesowego branży IoT, ale i szereg rekomendacji w tym zakresie. W dokumencie wskazano sektory, w których stosowanie technologii Internet of Things może przynieść wymierne korzyści dla obywateli, przedsiębiorców, samorządów i państw, a także przyczynić się do poprawy jakości życia w naszym kraju.

Idealnym podsumowaniem wydarzenia dotyczącego Internet of Things w Polsce są słowa wypowiedziane przez Marka Zagórskiego – Grupa ds. Internetu Rzeczy wskazała szereg działań koniecznych dla stworzenia warunków rozwoju technologii IoT tak, by mogły one mieć realny wpływ na wzrost gospodarczy i zapewnić trwałe miejsca w czołówce zaawansowanych technologicznie krajów w Europe.

Czekam teraz na realizację tych zapowiedzi i chętnie nawet pomogę w tym zakresie.

Internet Rzeczy w Polsce
fot. gov.pl

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę




Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to