TAURON ufundował laboratorium smart home

Zespół Szkół Energetycznych i Usługowych w Łaziskach Górnych otrzymał od TAURON Polska Energia laboratorium smart home. W skład pracowni wchodzą: dwumodułowy zestaw do nauki instalacji i eksploatacji inteligentnych domów, a także stanowiska dydaktyczne związane z automatyką przemysłową.

TAURON to jedna z tych dużych firm, która wspiera młodzież szkolną, umożliwiając jej dostęp do swoich technologii. „Laboratoria TAURONA” to program społeczny, w ramach jakiego firma zakłada w klasach patronackich nowoczesne pracownie do nauki przedmiotów technicznych. Celem inicjatywy jest zapewnienie uczniom i nauczycielom lepszego dostępu od technologii, wzmocnienie ich kompetencji i stworzenie przestrzeni wspólnych działań. Projekt adresowany jest do młodzieży, ale również do nauczycieli, którzy wiedzę przekazują.

O tym jak istotne jest tego typu wsparcie, mówi Anna Jadasz, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych i Usługowych podkreślając, że nowa pracownia dydaktyczna wzbogaciła szkolną bazę dydaktyczną w zakresie kształcenia zawodowego. Umożliwia ona nauczycielom doskonalenie procesu dydaktycznego w kierunkach: technik energetyk i technik elektryk. Uczniowie z kolei będą mieli możliwość uczenia się nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle. Jadasz przekonuje, że dzięki nowemu laboratorium smart home, absolwenci szkoły będą bardzo dobrze przygotowani do podjęcia pracy w przemyśle, a szczególnie w sektorze energetycznym.

Obecnie w klasach pod patronatem Tauron Serwis uczą się uczniowie w 1 i 2 klasie technikum w zawodzie technik energetyk, a blisko połowa z 400 uczniów szkoły będzie szukała zatrudnienia w szeroko rozumianej branży elektrycznej i energetycznej.

laboratorium smart home
fot. TAURON

Wyposażenie szkolnego laboratorium smart home

Laboratorium smart home ufundowane przez TAURON składa się z dwóch kompletnych zestawów. Pierwszy z nich pomaga w instalacji i eksploatacji inteligentnych domów. Zawarta w nim bezprzewodowa automatyka domowa oraz smart domofon pozwalają na swobodne sterowanie za pomocą smartfona czy tabletu.

Drugi zestaw to stanowiska dydaktyczne związane z automatyką przemysłową. Zestaw ten pozwala na odtworzenie wielu scenariuszy umożliwiając sterowanie za pomocą sterowników PLC i regulatora przemysłowego procesami przemysłowymi. To szczególnie istotne, bowiem regulacja temperatury regulatorem przemysłowym, regulacja poziomu cieczy sterownikiem PLC oraz regulacja przepływu cieczy sterownikiem PLC, daje pełny obraz wielu procesów przemysłowych, w tym tych związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej.

Wyposażenie szkół powinno być w interesie dostawców smart home

Biorąc pod uwagę braki specjalistów na polskim rynku w niemal każdym obszarze gospodarki, działania TAURON wydają się być jak najbardziej słuszne. Z jednej strony firma wspiera system edukacji i lokalne szkoły, z drugiej kształci przyszłych, wyspecjalizowanych fachowców, których będzie mogła zatrudnić. Dzięki laboratorium smart home, technicy elektrycy nauczą się projektować systemy automatyki domowej, a odtworzenie procesu technologicznego w środowisku laboratoryjnym pozwala na lepsze jego zrozumienie przez techników energetyków. Z inicjatywy firmy TAURON powinni brać przykład inni dostawcy smart home w Polsce. Osobiście jestem przekonany, że zwrot z inwestycji w takie laboratorium nastąpiłby znacznie szybciej, niż mogliby sobie to wyobrażać. Zarówno młodzież chętnie namówi rodziców, by ich domy były bardziej inteligentne, jak i dyrekcja szkoły z pewnością wybierając chociażby monitoring wizyjny czy systemy alarmowe, zwróci się do Partnera, który wyposażył ich placówkę w odpowiednie laboratorium. Gdybym był odpowiedzialny za rozwój biznesu u jakiegoś dostawcy rozwiązań z zakresu inteligentnych domów w Polsce, za punkt honoru postawiłbym sobie posiadanie klas patronackich w każdym województwie. No, ale ja to kształciłbym wszystkich z różnych obszarów Internet of Things.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to