Liczba systemów alarmowych bazujących na IoT wynosi już 46 milionów

Na koniec 2018 roku, liczba systemów alarmowych zainstalowanych w Europie i Ameryce Północnej osiągnęła liczbę 49 milionów. I żeby była jasność – liczba ta dotyczy tylko tych, które bazują na Internet of Things.

Analitycy z Berg Insight prognozują, że w samej Europie do 2023 roku liczba systemów będzie wzrastać o 3,6 procenta rocznie. Z 15,6 milionów w 2018 do 18,6 milionów w 2023. Znacznie większym jest rynek Ameryki Północnej, gdzie obecnie działa już ok. 30,7 miliona systemów, a w 2023 liczba ta ma przekroczyć 35,4 mln. Jak widać, dynamika wzrostu w Ameryce Północnej jest nieco mniejsza – 2,9 procenta, jednak skala za to nieporównywalna.

Liderami na amerykańskim rynku są ADT, SimpliSafe i Brinks Home Security (Monitronics). W Europie rynek należy do Verisure, ale zauważalny jest też udział takich firm, jak Sector Alarm (zwłaszcza w Norwegii i Szwecji), Securitas czy G4S. Według analityków, na południu Europy dominują Prosegur i EPS.

Berg Insight podkreśla, że rynek małych systemów alarmowych, dedykowanych dla mieszkań i domów wciąż rośnie. Jego penetracja do końca 2018 roku osiągnęła zaledwie 6,4 procent. To pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zdobycia. Zwłaszcza, że jak ocenia Martin Backman, Analityk IoT w Berg Insight, systemy alarmowe zaczynają być coraz bardziej pożądane na rynku masowym, chociażby z tego powodu, że w skład ich oferty wchodzą już nie tylko czujniki ruchu, ale także smogu, czadu, zalania, otwarcia okien, drzwi czy wszelkiego rodzaju kamery.

Jestem przekonany, że analizę Backmana mogą potwierdzić polscy sprzedawcy tanich systemów smart home, jak Ferguson czy Locon, których sprzedaż od jakiegoś czasu systematycznie rośnie, a w tej kategorii na Allegro cały czas przybywa kolejnych produktów. Bo jeśli chodzi o tani sprzęt, w tym wypadku smart home, to ewidentnie Polacy szukają go na Allegro.

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to