Lotnisko w Gdańsku stawia na elektromobilność. Swoich pasażerów VIP będzie wozić elektrycznymi Mercedesami. Do dyspozycji będą cztery auta: dwa EQV oraz EQS i EQB. Z kolei do zadań operacyjnych przekazane zostały trzy EQA i jeden EQB.
Lotnisko w Gdańsku dba o swoich pasażerów VIP. I tak, jak to wygląda na całym świecie, także i tutaj wybranym klientom oferowane są usługi z zakresu VIP Service. Składają się na to takie udogodnienia, jak pobyt w komfortowym salonie VIP przed podróżą, ale także po wylądowaniu w Gdańsku. Pasażerowie korzystają z przyspieszonej i indywidualnej odprawy biletowo-bagażowej oraz kontroli bezpieczeństwa. W wygodnych warunkach oczekują na lot, mogą bez ograniczeń dokonywać zakupów w lotniskowych sklepach, a następnie są zawożeni do samolotu. I w tym celu właśnie, do Portu Lotniczego Gdańsk, trafią cztery komfortowe, elektryczne Mercedesy. Dwa EQV, oraz EQS i EQB.
Każdym z nich jeździłem i uważam, że dla wymagających klientów jest to doskonały środek transportu, a przy tym ekonomiczny dla portu lotniczego. EQS na jednym ładowaniu z powodzeniem zrobi ponad 600 kilometrów, a nawet więcej, biorąc pod uwagę prędkość, z jaką będzie poruszał się po płycie lotniska.
Jako ciekawostkę mogę przytoczyć fakt, iż elektryczne Mercedesy pochodzą od dwóch dealerów – BMG Goworowski i Witman. Ten pierwszy współpracuje już z gdańskim lotniskiem od prawie sześciu lat i w tym okresie samochody dostarczone przez BMG Goworowski przewiozły około 25 tysięcy pasażerów VIP.
Elektryczne Mercedesy dla obsługi lotniska w Gdańsku
Elektryczne Mercedesy zasilą także dział operacyjny Portu Lotniczego. Będą nimi poruszać się dyżurni portu, którzy kontrolują pola manewrowe lotniska. Samochodami jeżdżą też koordynatorzy ruchu lotniczego naziemnego, potocznie nazywanymi służbą Follow Me. Nowe auto otrzyma też lotniskowy Żbik, czyli pojazd wyposażony w specjalne urządzenia do płoszenia ptaków i zwierząt.
Samochody do pracy operacyjnej zostały wyposażone w transpondery. Umożliwiają one obserwowanie z wieży lotniska, przez kontrolerów ruchu lotniczego, pozycji lotniskowych pojazdów w systemie kierowania i kontroli ruchem naziemnym statków powietrznych i pojazdów. W nowych Mercedesach są także specjalne radiotelefony do komunikacji operacyjnej. Wszystkie samochody zostały wyposażone w belki świetlne i zostały oznakowane fluorescencyjnymi naklejkami.
Lotnisko w Gdańsku dba o redukcję śladu węglowego
Wszyscy wiemy, że każdy port lotniczy produkuje ogromne ilości śladu węglowego, głównie za sprawą statków powietrznych. Jedną z dróg do dekarbonizacji portów lotniczych jest automatyka i poprawa efektywności energetycznej w urządzeniach i systemach wewnątrz portów, a drugą wprowadzanie samochodów elektrycznych poruszających się po płycie i terenie lotniska.
Na ten drugi element zdecydowało się lotnisko w Gdańsku. Jak powiedział podczas konferencji prasowej Tomasz Kloskowski, Prezes Portu Lotniczego Gdańsk – „W trosce o środowisko i klimat chcemy systematycznie redukować swój ślad węglowy, a pojazdy z napędem elektrycznym wraz z niezbędną infrastrukturą do ich ładowania to jest nasz pierwszy ruch w tym wyścigu do lepszej przyszłości”.
Głośno biję brawo i mam nadzieję, że to dopiero początek elektryfikacji i dekarbonizacji portu lotniczego. Oby nie tylko w Gdańsku.