McLaren GT. Najszybszy Gran Turismo?

Moda na modele GT trafia nawet do super szybkich samochodów. McLaren zaprezentował właśnie swoje pierwsze w historii Gran Turismo. Auto, które 100 km/h osiąga w 3,2 sekundy, 200 w 9s. A przy tym jest piękne i oczywiście luksusowe.

Segment aut typu Gran Turismo coraz bardziej się rozwija. Zaczyna też dotykać sportowe samochody. McLaren zdaje się to doskonale rozumieć i prezentuje swoją wizję na auta GT. Auta, które jest piękne, piekielnie szybkie, a do tego komfortowe, wyposażone w najlepsze materiały, dużą przestrzeń bagażową i naszpikowane jest najnowszą technologią.

McLaren GT

McLarenem GT na pole golfowe

McLaren nieco inaczej definiuje Gran Turismo. Zaprezentowane auto posiada jedynie dwa miejsca (kierowca + pasażer), ale za to ma olbrzymi bagażnik, a w zasadzie dwa, bo z tyłu i z przodu, o łącznej pojemności przekraczającej 570 litrów (420 z tyłu i 150 z przodu). A to więcej niż niejedno kombi. Sam McLaren sugeruje, że zmieszczą się dwie pary nart czy torba golfowa. Czyli już wiemy, w kogo producent celuje. Jednak raczej rodzinne auto to nie jest, ale w układzie 1+1 zapewnia niesamowitą frajdę z jazdy i na dłuższy wyjazd z pewnością wszystkie bagaże pomieści. Bo McLarenowi właśnie o to chodzi. Komfort jazdy i szybkość na dłuższych dystansach.

McLaren GT

McLaren GT charakteryzuje się wagą niższą niż inne auta z tej kategorii. Stosunek masy do mocy to 405 KM na tonę. Tak imponujący wynik osiągnięto dzięki zastosowaniu konstrukcji z włókna węglowego. To lekkie GT potrafi się rozpędzić do prędkości 326 km/h. Odpowiada za to silnik twin-turbo V8 o mocy 620 KM.

W nowym GT zadbano również o dobrą widoczność. Zapewniają ją przeszklone słupki, a jeśli mowa o przeszkleniach, to taki jest również dach wraz z tylną klapą, która może być oczywiście zamykana elektronicznie.

Długie podróże

W autach sportowych zazwyczaj trudno mówić o komforcie jazdy. McLaren chce to zmienić i mocno podkreśla, że w przypadku GT, właśnie na to zwrócono szczególną uwagę. Jak już podkreślałem powyżej, to właśnie ma być auto, w którym się jeździ daleko. Podgrzewane, wygodne fotele, niski próg po otwarciu do góry drzwi, 12 głośnikowe audio od Bowers&Wilkins z subwooferami z włókna węglowego czy zaawansowany system infotainment – mają wręcz skłonić do jazdy nie tylko po mieście.

McLaren GT

Kaszmir zamiast skóry

W standardzie jest tapicerka skórzana Nappa, ale może ona zostać zmieniona na luksusową miękką skórę lub Alcantarę. Jednak McLaren zapowiada, że pod koniec 2019 roku będzie dostępny jeszcze jeden wybór – Kaszmir. Ten ekskluzywny materiał ma zostać użyty po raz pierwszy w pojeździe produkowanym seryjnie. Z kolei wykończenie SuperFabric w bagażniku, ma zwiększyć odporność na plamy, nacięcia czy otarcia.

Infotainment

Dzisiaj infotainment jest w zasadzie tak samo istotny jak silnik. Ja sam niejednokrotnie powtarzałem, że już niedługo o wyborze auta będzie decydowało to, jak bardzo jest inteligentne. W McLarenie nie jest jednak źle. Za warstwę nawigacyjną odpowiada HERE, który dostarcza swoje rozwiązania choćby do Mercedesa czy BMW. A więc omijanie korków, predykcja tras, nawigacja ucząca się naszych nawyków – to wszystko będzie zapewnione. Całość wyświetlana jest na siedmiocalowym ekranie ekranie, którego obsługa ma przypominać korzystanie ze smartfona. Dla zainteresowanych – bluetooth, strumieniowanie multimediów i wiele innych aplikacji jest w pakiecie.

McLaren

Styl jazdy

McLaren zwraca jeszcze uwagę na doskonałe prowadzenie pojazdu, zarówno w mieście, na torze, jak i innych drogach. Chwali się również doskonałymi hamulcami, zawieszeniem, czy specjalnych oponach, które powstały przy współpracy z Pirelli.

McLaren GT cena

Tanio nie jest. Ale chyba nie oczekiwaliście, że będzie. Można już go zamawiać, a pierwsze dostawy będą realizowane pod koniec 2019 roku. Cena dla klientów z Wielkiej Brytanii to 163 000 funtów, czyli ponad 800 000 złotych. Oczywiście wszystko zależy od wybranej konfiguracji.

McLaren GT

Podobają Ci się treści, które tworzę? Wesprzyj mnie jako twórcę
Paweł Kacperek
Jestem niezależnym blogerem technologicznym, twórcą treści, mówcą technologicznym i futurystą. Mam fioła na punkcie Internet of Things, którego rozwiązania dotykają niemal każdej gałęzi życia i gospodarki. Głównie o tym piszę. Zapraszam Cię na mój blog technologiczny, który mam nadzieję - będziesz często odwiedzać. Bo jako typ skręcony technologicznie, zrobiłem sobie bloga, jaki sam chciałbym czytać. Nawet jak opisuję jakieś newsy, to zazwyczaj opatrzone są one moim komentarzem, wynikającym ze specyficznego punktu patrzenia na tech. #żyjinteligentnie

Instagram

Treści, które tutaj tworzę są bezpłatne i zawsze takie będą. Nie zamykam ich za żadnym paywallem, jak to robią inni, bo czerpię radość z tego, że chcecie je czytać. Mam jednak prośbę - zaobserwujcie mój instagram, bo wrzucam tam relację za każdym razem, jak się tylko pojawi nowy wpis u mnie na blogu. Będzie mi miło, wiedząc, że mnie obserwujecie ;) https://instagram.com/pawelkacperek

Mój kanał na YouTube

Zerknij też na to